COVID-19, Vasil Bedinaj: Turistët anuluan rezervimet, çregjistruam punonjësit (VIDEO)

Situata nga koronavirusi ka dhënë dhe efektet e para në turizëm. Kreu i operatorëve turistikë për jugun e vendit Vasil Bedinaj thotë se janë anuluar rezervimet nga turistët për muajin prill, maj dhe qershor. Sipas tij pritet që të ketë anulime dhe për muajin korrik. Bedinaj thotë se kostoja në sektorin e turizmit nga COVID-19 në vendin tonë do të jetë e rëndë. Ai kërkon ndërhyrjen e qeverisë për të parandaluar deri diku situatën mbi të gjitha tek të punësuarit në këtë sektor të cilët do mbeten të papunë.

"Janë kanceluar dhe vazhdojnë kancelimet për muajin Prill, Maj dhe Qershor dhe po kalojnë kancelimet edhe për muajin korrik e gusht gjatë verës. Në këtë situatë duhet të shohim sesi të minimizojmë humbjet, sepse sektori i turizmit në rang vendi punësojnë rreth 100 mijë punonjës në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe 300 mijë duke bërë shtrirjen e vetë. Nesër është data 1 prill, ky sektor ka bërë çregjistrimet e punonjësve duke ja kaluar këtë shtetit", tha Vasil Bedinaj

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento

Komente

 • Eladha: 31/03/2020 21:33

  Mire thua ti o poce po' svemi dot me ne greqi

  Përgjigju
 • Popoci: 31/03/2020 19:18

  Vasil u dogjem sivjet.u pa puna do fillojm skafistin prap se ngelem ne batulla

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)