Crvena Zvezda luan nesër në Mitrovicë, Federata: Ndaloni ndeshjen ilegale, ekipi serb mos hyjë në Kosovë

Lojtarët e ekipit serb të Crvena Zvezdas

MITROVICË- Nesër kampionët në fuqi të Serbisë Crvena Zvezda luajnë në Zveçan të Kosovës, përballë Trepçës. Bëhet fjalë për një ndeshje të Kupës së Serbisë, e cila vendos përballë ekipin legjendar të ish- Jugosllavisë dhe Serbisë me ekipin e katërt të kategorisë së futbollit serb e cila ka vendosur të luajë në kampionatin serb pavarësisht se i përket territorit kosovar. 

Ardhja e një ekipi serb i cili ka promovuar hapur idenë se "Kosova është Serbi'' nuk është pritur aspak mirë nga Federata e Futbollit të Kosovës. Sekretari i Përgjithshëm, Eroll Salihu ka thënë për Kosova Press se një ndeshje e tillë është absurde dhe se FFK ka lajmëruar organet përgjegjëse që ta ndalojë zhvillimin e kësaj ndeshje. 

" E kemi lajmëruar Policinë, UEFA, FIFA-n, kjo ndeshje është një ndeshje ilegale dhe nuk do të lejohet të luhet. Tanimë organet shtetërore duhet ta bëjnë punën e tyre të mos lejojnë hyrjen e ekipit serb në vendin tonë. Kosova kurrë nuk ka qenë pjesë e Federatës Serbe e tash në këtë kohë ata po tentojnë me hy në Kosovë për të zhvilluar një ndeshje ilegale, kjo është absurde. Shpresojmë që organet kompetente të mos lejojnë që një ndeshje e tillë të zhvillohet në territorin e Kosovës”- ka deklaruar Salihu. 

Por UEFA dha dritën jeshile që FK Trepça- Crvena Zvezda të luhej në Mitrovicë, ndërsa FFK qëndron e palëkundur në opinionin se kjo ndeshje nuk duhet të luhet brenda territorit kosovar.

Nga ana tjetër mediat serbe shkruajnë se ekipi i Crvena Zvezda do të kalojë natën në Novi Pazar, Serbi dhe më pas në orën 11:00 të 9 tetorit pritet të jenë në pikën doganore të Jerinjës. Por ato nuk përjashtojnë mundësinë që lojtarët serbë të ndalohen të futen në territorin e Kosovës nga autoritetet pasi vetë Kosova nuk ka dhënë garanci. 
Ndërkohë ndeshja është planifikuar nga Federata e Futbollit të Serbisë të luhet në orën 14:00 të ditës së nesërme, në stadiumin e Zveçanit. Edhe pse stadiumi ndodhet në anën veriore të Mitrovicës pra në atë të populluar nga minoriteti serb, nuk përjashtohet një incident i mundshëm mes shqiptarëve dhe serbëve. 

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Dy liderat botëror Boris Johnson dhe Joe Biden takohen në Shtëpinë e Bardhë