Dash Sula shpjegon votën kundër komisionit antikorrupsion: Duan ndryshimin e Kodit Penal, do heqin 'shpërdorimin e detyrës'

 

Dashnor Sula ka shpjeguar në Frontline Interview votën e tij kundër propozimit të mazhorancës për një komision të posaçëm antikorrupsion. Sipas tij mazhoranca ka si synim për të ndryshuar Kodin Penal dhe për të heque nga aty dispozitën ligjore ku parashikohet dënimi për shpërdorim detyre nga ana e zyrtarëve

'Nuk jam i çmendur që të mendoj se një qeveri që e ka ngritur korrupsioni në këtë nivel të lartë që do luftoj korrupsionin sikur është në 2013 dhe po vjen për herë të parë në qeveri. E votova kundër sepse kërkova distancimin e mazhorancës që të mos preket SPAK apo GJKKO. Pjesa tjetër jam dakord, të përmirësohet. Tentativa është për të vënë shkopinj dhe të sulmojë SPAK.

Nuk do prekin kushtetutën dhe ligjin për SPAK dhe GJKKO por do prekin Kodin Penal. Duan të deklasifikojnë shpërdorimin e detyrës. Tentuan që 248-ën ta heqin dhe lanë shpërdorim detyre vetëm me anët të veprimit. Do jetë shumë e vështirë që SPAK të hetoj apo GJKKO të gjykojë politikanët përmes shpërdorimit të detyrës. Është e vështirë t’ja gjesh paratë. Duan të mbrojnë veten e vet. Prandaj votova kundër. Është një luftë midis politikës në tërësi, mazhorancës në veçanti me ndërkombëtarët dhe SPAK.

Mos harro që afatet janë 10-mujore. Gjithë këto që do jenë për listë edhe tek opozita dhe mazhoranca do fusin votën. Opozitën e ndan një moment  shumë kyç. Nëse opozita shkon me mendjen që duhet të bashkëpunoj me mazhorancën për kodin penal nuk duhet të shkoj. Nëse shkon për ta penguar duhet të shkojë. E dyta është 84 votat. Nuk e jap votën kundër sistemit të drejtësisë, SPAK apo GJKKO-së.'


Lajmi kryesor:

'Nuk i gjej fjalët', Dashnor Sula në 'Frontline Interview' komenton investigimin e Rai 3: Nuk jam i lumtur që kryeministri i vendit tim përgojohet


G.K/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Mbrojnë zemrën dhe ju ndihmojnë me gjumin, vlerat shëndetësore të kajsive

Mbrojnë zemrën dhe ju ndihmojnë me gjumin, vlerat shëndetësore të kajsive