DASH: Të shqetësuar me dënimin
 e ish-Presidentit egjiptian Morsi

DASH: Të shqetësuar me dënimin<br /> e ish-Presidentit egjiptian Morsi
Departamenti amerikan i shtetit ka shprehur shqetësim për dënimin me 20 vjet burg për ish presidentin islamist egjiptian, Mohamed Morsi.

Zëdhënsja e Departamentit të Shtetit, Marie Harf ka thënë se Uashingtoni do e “rishikojë bazën” e vendimit të gjykatës duke shtuar se “të gjithë egjiptianët kanë të drejtë për trajtim të drejtë dhe të barabartë para ligjit”.

Gjykata Penale e Kajros e ka dhënë këtë verdikt për Morsin me akuzën për arrestimin dhe torturimin e demonstruesve kundër pushtetit të tij në vitin 2012. /REL/

Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Lushnje, dyshohet një viktimë

Të shtëna me armë zjarri në Lushnje, dyshohet një viktimë