Delvinë/ Nënë e bir jetesë në mjerim (VIDEO)

Ismiliana dhe Gurim Daco, nënë e bir, nga qyteti i Delvinës, jetojnë mes skamjes e varfërisë, në një banesë e cila nuk plotëson asnjë kusht minimal për të jetuar. Në kohë të keqe, çfarë bie jashtë futet brenda, pasi godina ku ata rrinë është e hapur nga të katër anët.

E vetmja e ardhur për ta është pensioni modest i të moshuarës dhe lëmosha e ndonjë personi që siguron Gurimi, dhe kur ajo mungon, thjesht do jetojë me shpresën se në një moment do të vijë.

Varfëria ekstreme në të cilën ata jetojnë u ka sjellë edhe pasoja në gjendjen e tyre psikologjike.

1573665328_varferfier3.jpg

Nënë e bir të lodhur nga jeta dhe duke mos patur asnjë mundësi për të dalë nga gjendja në të cilën ata ndodhen, jashtë çdo imagjinate,  i bëjnë thirrje institucioneve përgjegjëse dhe gjithkujt me zemër të mirë që t'i ndihmojnë, që edhe ata të jetojnë si gjithë të tjerët.

"Unë jam fukara. Jam në gjendje të keqe. Nuk kam asnjë marrëdhënie me të tjerët. Unë dua që të më ndihmojnë që edhe unë të ha si të gjithë të tjerët dhe të shikoj jetën time. Nuk ka asnjë lloj pune. Nuk kemi punë. Nuk kemi të ardhura fare. Kam shkuar në bashki po ku ka bashkia. Po nxora bukë në privat mirë ose po na dha motra. Kështu jemi gjithë jetën", thotë djali.

1573665279_tevarferfier.jpg

Report Tv u interesua edhe pranë Bashkisë Delvinë për familjen Daco. Ata shprehen se çështja e tyre i është referuar shërbimit social në qarkun e Vlorës, pasi vetë bashkia nuk ka buxhet, përveçse ta trajtojë me një ndihmë ekonomike prej 1800 lekësh.

1573665295_varferfier.jpg

Më poshtë, numri i tefonit të një të afërmi, pasi vetë nënë e bir nuk e kanë një aparat celular. Kushdo që mund të ndihmojë familjen mund të telefonojë në numrin: 0685398200.

1573665309_varferfier2.jpg

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor