Diktatura e informimit apo diktatura e pushtetit?

Diktatura e informimit apo diktatura e pushtetit?

Foto ilustruese

Koncepti i drejtësisë nuk ka ndryshuar vetëm për shkak të vullnetit të politikës, por ka ndodhur për shkak të evoluimit të mjeteve të informimit! Ky i fundit e ka bërë sistemin më vulnerabël! Nëse dikur qytetarët duhet të prisnin gazetat në print për t'u informuar, sot e kanë shumë më kollaj të informohen në kohë reale!

Nëse në fillim e sidomos në Greqinë e lashtë forma më e përhapur ishte plebishiti, me krijimin në shtetit-komb u delegua për shkak se ishte e pamundur la forma plebishitare për shkak të numrin të lartë të qytetarëve e territorit të madh. Me realitetin e sotëm për shkak të mjeteve të shumta e shpejta të informimit po kalojmë përsëri në demokraci plebishitare e forma më konkrete është forma elektronike e votimit. Gjithashtu sot është e mundur në çdo kohë që të kërkohet e të merret konsensusi i qytetarve! Kjo situatë  po i bën politikanët të gënjejnë më pak ose në raste më ekstreme që gënjeshtrat e tyre t'i kenë këmbët e shkurtra!

Dikush mund t'a konsiderojë kohën ku jetojmë si "Diktatura e informimit" e dikush tjetër mund t'a konsiderojë si maksimumi i shprehjes së lirë së mendimit! Mes diktaturave politike është më mirë që të zgjedhim "diktaturën e informimit". Sigurisht edhe kjo e fundit ka efektet e saj kolaterale, por është e pashmangshme dhe më e shëndetshme!

Demokracia dhe pushteti nuk kanë qenë kurrë forma statike, por gjithmonë relative! Dikur ishte pushteti që diktonte demokracinë e siç duket sot kemi ardhur në kohën që demokracia do të diktojë pushtetin! Nëse dikur pushteti ishte arsye e modernizimit të demokracisë, sot ka shumë gjasa që demokracia të diktojë formën e pushtetit!

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë