Dimër edhe në planetin Mars, NASA tregon pamje se si duket sezoni dimëror atje

Dimër edhe në planetin Mars, NASA tregon pamje se si duket sezoni dimëror atje

Flokë bore në planetin Mars

Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar përmes një videoje të dhëna se si duket planeti Mars në dimër dhe në bazë të fotove ka shumë ngjashmëri me planetin tonë. Ato që quhen “flokë bore” në Tokë janë të ngjashme në planetin mars, madje sipas zbulimeve të NASA-së, tipologji të ndryshme ka edhe atje. Dimri në Mars është përafërsisht i njëjte me dimrin në Tokë, që do të thotë se temperaturat pësojnë rënie, sipërfaqja shndërrohet e gjitha me borë. Sipas zbulimit, temperaturat shkojnë deri nën zero gradë dhe akulli dhe ngrica janë të pranishme. 

Asnjë rajon i Marsit nuk ka më shumë se disa metra borë, shumica e të cilave bie në zona jashtëzakonisht të sheshta. Dhe orbita eliptike e Planetit të Kuq do të thotë se duhen shumë muaj të tjerë që të vijë dimri: një vit i vetëm i Marsit është rreth dy vjet Tokë. Ajo që është e veçantë për planetin Mars është fakti që llojet e borës vinë në dy forma që njihen si “akull uji” dhe bora me dyoksid karboni ose akulli i thatë. Për shkak të temperaturave të ftohta, akulli i thatë ndryshon formë dhe rezultati krijon peizazhe të çuditshme për syrin e njeriut, pasi kthehet nga gjendje e ngurtë në gjendje të gaztë.

Në Tokë, flokët e borës kanë gjashtë anë ose pika për shkak të mënyrës së formimit të tyre. Molekulat në kristalet e akullit bashkohen së bashku në një strukturë gjashtëkëndore, e cila është rregullimi që lejon molekulat e ujit të formohen në mënyrë më efikase. Parimi vlen për të gjithë kristalet, sepse renditja e atomeve përcakton formën e kristalit. Në rastin e dyoksidit të karbonit ose “akullit të thatë”, molekulat janë gjithmonë të lidhura në formën e katërt kur ngrihen.

Për shkak të mënyrës sesi molekulat e ujit lidhen së bashku kur ngrijnë, flokët e borës në Tokë kanë gjashtë anë. I njëjti parim vlen për të gjithë kristalet: Mënyra në të cilën atomet vendosen në vetvete përcakton formën e një kristali. Në rastin e planetit Mars, dyoksidi i karbonit formohen në forma në katërshe kur ngrinë.

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median