Djali i Shegës nga Lozhani i Korçës

Fotoja e publikuar nga Bledi Mane

1./ Zakonisht mbrëmjet e muajit maj ishin ende të freskëta në fshatin Lozhan të Korçës por Bujari më tepër drithërohej nga emocionet sesa nga tekat e stinës. Hyri vjedhurazi në kasollen e lopës mbrapa shtëpisë së Bedri Xhengos dhe po priste gjithë ankth të vinte ajo.
Shega, gruaja e Bedriut njihej në fshat edhe si kooperativiste e dalluar, edhe si femër kurajoze. I vinte qëllim vetes për objektivat e saj dhe gjithmonë rezultonte e suksesshme. Askush, as sekretarët e partisë dhe as rojet e natës nuk frenonin dot dëshirat dhe egon e Shegës...
Në fillim lopa u tremb dhe filloi të mumulliste e çartur. Bashkë me lopën u tremb edhe Bujari por ardhja në kohë e Shegës qetësoi edhe Bujarin, edhe lopën.
Gruaja e Bedri Xhengos kishte vënë burrin në gjumë por kishte zgjuar instiktin e sevdasë. Ishte koha që në errësirën e kasolles së lopës të gatiste të ardhmen e dytë të saj. Fundja një femër e fortë tundimet di si ti menaxhojë. E neveritur nga martesa e parë me mblesëri, po vendoste vetë mes atij terri të ndriçonte të ardhmen e saj prej katundareje egoiste.
Në fillim ulja e brekëve, pastaj xhelozia e lopës dhe në fund rënkimet e Shegës. Plani shkoi sipas paramendimit. Bedriu flinte, Bujari sapo ishte zgjuar.
Pas 9 muajsh nga muaji maj i vitit 1987, janari i 1988 e gjeti Shegën me burrë tjetër, me mbiemër tjetër, me djalë tjetër.
Ndryshe nga Jezu Krishti, Ervin Salianji lindi në kasollen e lopës...

2./
E dini pse sarkazoj literalisht këtë prurjen e Lul Bashës?
Ma neverit ardhjen e tij një djalë i ri prej një fshati të humbur e të varfër për tu bërë protagonist i politikës halabake të Tiranës. Një paçavure province që opozitarizon ditët tona duke mos i dhënë askujt sikur një alternativë. I lindur e i rritur mes djallëzive të kasolles dhe mizerjes kërkon të na infektojë me mentalitetin e përgojimit pa fakte të komshiut përballë. E turpshme sesi një i ri politikisht konservator i së djathtës kërkon votat tona me përgjime, skuthlliqe, sajesa dhe arogancë feminile. 
Stimulon veten dhe kauzën me Babalen, Gridën, Ralfin, drogën, vëllain e Fatmirit por gjithësesi nuk ngjiz e nuk ngjit. Nuk e paragjykoj as nga mollzat e kuqe në fytyrë, as nga pantallonat terital treçerekshe, as nga vëllai i tij kriminel. Nuk e paragjykoj as nga tonaliteti i zërit, as nga seksualiteti i kamufluar dhe as nga dashnori që e promovoi në politikë.
Mua më shqetëson bataku ku u fut e nuk doli dot prej. Mua më shqetëson gjenerata e këtij bandilli që vetëofrohen e vetëpërdoren nga politika majtas dhe djathtas duke stacionuar progresin e këtij vendi...

3./
Të jesh djali i Shegës nga Lozhani nuk është mëkat. Mëkat është pse Shega nuk e bëri si vetja djalin e saj të dytë nga martesa e dytë.
Nuk kishte faj lopa pse mumulliu atë natë të freskët maji të vitit të largët 1987 në kasolle. Lopa diçka parandjeu.
Na fal moj lopë!

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se duhet që të ndryshohet sistemi zgjedhor?

Komento

Komente

 • Arifi: 14/05/2019 15:10

  Po eshte e ditur erdhen nga majate maleve dhe u bene pronare tokash dhe paten parimin fshte te rrethoj qytetin

  Përgjigju
 • thjesht degjenerim: 13/05/2019 21:54

  no comment o cuna e ka qelluar ne shenje me kete shkrim

  Përgjigju
 • pjeter: 24/04/2019 22:11

  hahahahahahaha, shpresuan shume ne ate haur ne fakt, nuk e prisnin qe te dilte kerric, dhe me e keqja,qe ngeli po kerric edhe kur zbriti ne tirane

  Përgjigju
 • BUBLESHI TA NGJESH: 24/04/2019 11:47

  ZOTI BLENDI MANE JE NJË ZHENI NJË DJAL KURAJOZ NJË NJERI I SHKËLQYER. SHIKRIMI JOT ËSHTË BRILANT. KE BËR NJË ANALIZ SPEKTAKOLARE. NJĒ ANALIZ 100% EKZAKTE. IMAGJINONI ÇFAR PO I NDODH SHQIPRIS MARTIRE ME NJËRËZ TË KALIBRIT SHEGA. I BIRI I SAJ I KRIJUAR NË KASOLLEN E LOPËS VJEN NË TIRAN E NA BËN GANGSTERIN E KASOLLES SË LOPËS. ÇFAR TI BËSH . KSHU KAN ARDH DITËT I BIRI KURVËS NA BËN POLITIK SHQIPTARVE. R R E S P E K T ZOTO BLENDI MANE JU UROI NGA ZEMRA GJITH TË MIRAT E KSAJ BOTE.

  Përgjigju
 • Berti: 24/04/2019 11:26

  Hahahahahaha me lot

  Përgjigju
 • erma: 24/04/2019 09:18

  dashnori qe ngriti ket ftyremut s na e the kush ishte...

  Përgjigju
 • pyetje: 24/04/2019 08:59

  Ore, po me kete "fabul" kujt ja ke fut MAMIT, BABIT apo VIKSIT? Qn..e ke bo Histori Pashkesh..hahhahaa. RQ, e meriton ai se ska lene njeri pa baltosur. Me e keqja eshte se Xhafa..vellain e coi ne burg..kurse ky PR bastard MOHOI VELLAI E VET. Shikojeni kur e pyet Lorenc Vangjeli: A ke vella te kerkuar ose te Denuar..JO thote RQ.

  Përgjigju
 • Djali sheges: 24/04/2019 04:47

  Ne kasolle te lopes? Po ku i gjen keto xhevahire....hahaha Ore se mos eshte histori e vertete kjo!!!

  Përgjigju
 • Berti: 23/04/2019 23:45

  Hahahahhahahaha je I madhe o Blendi... Bedriu flinte , Bujari sapo ishte zgjuar...

  Përgjigju
 • Ardi: 23/04/2019 20:36

  Hahahahaha i madh je. Goditje në shënjë me këtë artikull.

  Përgjigju
 • Ex army: 23/04/2019 20:05

  Hahahaha pelliste shega e shkrete hahah

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rritja e rasteve me COVID, Tomini për Report Tv: Situatë e parashikuar nga rihapja, duhet të jemi të parapërgatitur për një valë të dytë