Dokumenti/ Basha, drejtor i Zyrës Biografike Serbe, ku 'kopsiteshin' dosjet e luftëtarëve të UÇK! Vartës Argita Berisha, Aurela e Erion Isufi

Lulzim Basha me bashkeshorten dhe kunati Erion isufi

Faktet janë të shumta për përfshirjen e Lulzim Bashës në përgatitjen dhe kopsitjen e dosjeve për krime lufte ndaj ish komandantëve të UÇK, që tashmë kanë qenë dhe janë në Hagë të gjithë.

Pavarësisht se një ditë më parë ish-kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, teksa ka rrëfyer darkat me Lulzim Bashën tentoi ta impostonte hetimin e Thaçit, Haradinajt dhe ish liderëve të tjerë të UÇK pas vitit 2011 kur Basha ka qenë kryetar bashkie e Tiranës, e vërteta është se Basha i ka kopsitur dosjet sa ka qenë në Kosovë.

Ramush Haradinaj për herë të parë në Hagë ka shkuar më 8 mars 2005, duke dhënë dorëheqjen si kryeministër, dhe dosja kishte dhe firmën e Luli Bashës.

Por një dokument tjetër i vitit 2004 vërteton më së miri se Lulzim Basha ka kryer dhe një detyrë paralele, që ka të bëjë me atë të Zyrës Biografike Serbe. Ishte drejtor në atë kohë.

Gazeta “TemA”, ka botuar kohë më parë një dokument shkresor që provon faktin, se në vitin 2004, ka qenë kunati i Lulzim Bashës, Erion Isufi ai që është emëruar funksionar, me detyrë “Asistent juridik”, pjesë e stafit të zyrës së posaçme, të Tribunalit Hetimor të krimeve të luftës në Kosovë, me qendër në Beograd-Serbi, ku drejtor ka qenë Lulzim Basha.

Pra kunati, ka qenë vartës i tij dhe dokumenti provon se në 20 vitet e fundit, pra qysh nga viti 1998 e deri sot, ai dhe Basha, kanë qenë përherë bashkë. Kjo sugjerohet nga dokumenti i zbuluar nga portali “Pamfleti”, të botuar dhe në gazetën “TemA” dhe që po e risjellim sërish në kushtet e reja që janë krijuar pas burgosjet së Thaçit, Krasniqit, Veselit dhe Selimit në Hagë dhe kundërshtimeve të Lulzim Bashës ndaj këtyre fakteve kokëforte.

“Siç dihet, Zyra Biografike Serbe, për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë, ku drejtor ishte Lulzim Basha, Zv.drejtore Argita Malltezi, Sekretare Aurela Isufi (gruaja e Bashës) dhe Asistent Juridik Erion Isufi (Kunati i famshëm i Bashës), hartonte dosje të zeza krimesh, kundër luftëtarëve e komandantëve të UÇK, në favor të Serbisë, të cilat, Beogradi i depozitonte në Gjykatën e Hagës, si provë, që kosovarët ishin vrasës të serbëve dhe jo serbët, vrasës të kosovarëve”, shkruan portali.

Me këto dosje, janë përndjekur, arrestuar, gjykuar e dënuar, 57 luftëtarë dhe komandantë të UÇK, mes tyre dhe Ramush Haradinaj dy herë dhe tashmë ish komandantët e tjerë, që përkon me udhëheqjen politike të Kosovës së pasluftës.

Ndërkohë që janë në “listën e zezë” serbe edhe 513 luftëtarë të tjerë të UÇK, të skeduar për krime ndaj serbëve, prej dosjeve të hartuara nga treshja që drejton PD-në, Lulzim Basha, Argita  Berisha Malltezi, Aurela Isufi-Basha dhe Erion Isufi.

Duke u njohur me faktin, që Erion Isufi dhe Lulzim Basha, kanë qenë bashkë tek “VEFA” në Tiranë, bashkë me studime universitare në Holandë, të paguara nga “Soros”, bashkë në zyrën speciale të dosjeve të luftës në Beograd dhe prej vitesh vitesh janë bashkë, në kupolën dhe majën e drejtimit të PD, nuk ka asnjë hije dyshimi, se kush i ka sjellë, përse i ka sjellë dhe kush i mban, në krye të kësaj partie.

Është koha që Lulzim Basha si ish shefi i Kunatit të tij Isufi, të vajzës së Sali Berishës, Argita Malltezi dhe gruas së tij Aurela, të na japë një shpjegim shterues në lidhje me drejtimin  e këtij institucioni që ka mbledhur fakte për hesap të serbëve vetëm kundër UÇK./ Tema

K.T./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento

Komente

 • anonymous: 17/11/2020 13:41

  me njerez te peshtir nuk paska pa

  Përgjigju
 • Tani: 16/11/2020 18:41

  Luli është bushter e Sali Berishes. Njerzë të ndyrë që zi e tmerr i kan sjellë Shqiptarve . Racë e ndyer .

  Përgjigju
 • Robshi PPPD Becheti 140: 16/11/2020 12:30

  Ka vetem nje problem...ore ju te shqiptares ju djeg ndopak aktualiteti ekonomik shendetesor gjyqesor ligjberes qeverises (qendror e lokal) arsimior etj etj...apo ju djeg vetem e kaluara dhe ruajtja e benefiteve aktuale... nejse per te miren e pergjithshme po luftoni/punoni kjo eshte e sigurt...

  Përgjigju
 • Labi: 16/11/2020 12:26

  Drejtesia e kursit te plepave e futi ne humnere Shqiperine.Po nuk u burgosen per krime te renda ndaj shqiptareve dhe Shqiperise Sali Krimineli,Lulush Karabushi,Ilir Floriri dhe prokuroret e gjyqtaret gjate atyre viteve,ky vend nuk do gjeje qetesi.Si shpiegohet qe Fatmir Mediu vrau 27 veta ne Gerdec dhe sa e sa te plagosur qe sot jane me difekte trupore,na del neper medja dhe na ben moral.Ky vend ka marre fud,ska bir nene qe tw rregulloje,krimi eshte futur shume thelle dhe ben ligjin.

  Përgjigju
 • lemi: 16/11/2020 11:25

  sali krimineli agjent i UDB-se...edhe kelyshet e tij biologjik dhe partiak antishqiptare !!! mjere ne kush na ka udhehequr !!!

  Përgjigju
 • Iris: 16/11/2020 02:29

  Basha,Argita,Erioni,Aurela kane vepruar si te gjithe shqipot qe jane punesuar ne histori nga te huajt,pra kane bere vetem detyren dhe punen qe ua kerkonte posti,pra c'ka u kishin kerkuar ata qe i paguanin.Dikush do ta bente ate pune ,ne mos ata ,nje tjeter.Sot akti i tyre duket i padrejte,gati tradheti,por keshtu kane vepruar dhe te tjere para tyre,dhe sot shume perpiqen te justifikojne ose t'i shfaqesojne veprime te tilla dhe ata qe i kane bere.Te shohim me kete katershe si do sillet drejtesia,historia,dhe populli.

  Përgjigju
  • Njoni: 16/11/2020 10:23

   Meqenëse i referohesh historisë a e ke vënë re një fakt të habitshëm, dmth të gjithë këto personazhë "Esat Pashë Toptenër" rekrutohen për të bërë "punën" dhe bëhen të "Parë Vëndi" si shpërblim për punën e kryer. Në Shqipëri të gjithë eksponentët kryesorë në politikë janë të shtyrë dhe të mbështetur nga të huajt, pa asnjë përjashtim. A na duan të huajt?

  • Santa Quaranta: 16/11/2020 08:36

   Kendveshtrimi i juaj eshte i drejte por personat kane nje prapavije politike, kane mbajtur poste shteterore dhe jane persona publik sot!! Ketu qendron edhe kleçka e kesaj pune!!

 • Populli: 15/11/2020 23:36

  Dhe perfundimisht perseri ata do "jetojne" ne luks e pasuri te krijuar nga gjaku yne

  Përgjigju
 • FATMIRI: 15/11/2020 21:08

  KU ESHTE KY PROKURORI I PERGJITHSHEM QE BEN SIKUR NUK DEGJON LUL PUTANA ME GJITH PUTANEN QE KA NE SHTEPI NUK KA KU TE SHKOJ DO JAPI LLOGARI PER KETE QE KA BER NE GRUP ME TE SHOQEN ARGITEN E SALI KANCERI DHE KUNATIN TE MOS KEN MERAK SE DO TI SISTEMOJ KOSOVA NUK KAN VDEKUR DJEMT E UÇK SHTEPINE NE HOLLAND E KA BLER ME LEKET E GJAKUT TE KOSOVES TE SHIKOSH DREJTUSIT POLITIK TE UÇK ME PRANGA NE DUAR NE HAG DHE LUL SHKERDHATEN QE KRIHET NE TIRANE ESHTE E TMERRSHME KY HALE BASHKE ME TE SHIQEN. ARGITEN DHE ERION HAJDUTIN DUHET TE VAREN NE LITAR

  Përgjigju
 • Avni Rustemi: 15/11/2020 20:55

  Mbase do kemi ndonje te nderuar Avni Rustemi ne Shqiperi apo ne Kosove. Te kemi sadopak drejtesi.

  Përgjigju
 • Kacidhe: 15/11/2020 20:21

  Bashe legeni

  Përgjigju
 • Kelyshet e UDB serbe: 15/11/2020 20:00

  Tradhetaret e shqiperise qe shtiren si atdhetare te flakur po dalin sheshit. Populli do ju perbuze deri ne neveri o pjella pa gjak e pa atdhe phuuuuuuuuuu ju shofte fara e ndyre

  Përgjigju
 • e verteta do dali: 15/11/2020 19:07

  E verteta se nga e ka burimin financiar Kunati do te dali shume shpejte, mbasi te perfundoje gjykimi i patrioteve Kosovare ne Hage.SPAKU te filloje hetimet ndaj Kunatit.

  Përgjigju
 • Pjeter: 15/11/2020 17:49

  A ka nje prokurori Republika e shqiperise? A duhet te filloje zyrtarisht hetim mbi keta personazhe per tradheti te larte? C'fare doni me qe te filloni hetime kunder ketyre personave? Akuzohen publikisht dhe dalin prova per krijim te dosjeve fallco kunder Shqiptareve te Kosove,dhe ne sherbim te nje shteti persekutor e gjenocidal kunder shqiptareve dhe interesit kombetar!!!!!

  Përgjigju
  • Gjyqtar: 15/11/2020 23:38

   Jam i korruptuar une dhe koleget e mi Bej sa te duash zhurme ti. Une do vjedh e do vras te pafajshem qe te jetojne Luli ..Saliu..Meta..dhe Edi si pashallar

  • Wayne: 15/11/2020 21:07

   Ashtu mëndoj edhe unë. Nga pikpamje e neve si njërz t‘thjesht nuk arriti t‘i kuptoj këto lojë. Vetëm një pyetje shpresoj të n‘a lejohët: a instrumentalizohën udhëheqësit tanë, apo janë produkt apo rezultat i një instrumentalizimi. Si do që të jet, pasi e vërteta nuk del n‘shesh të ne kurr shkaki mungesës të një strukture serioze gjyqsore, mungesa e një politike të vërtet unifikuese na ka lan neve si komb shum mbas krahasuar me fqinjët.

 • Arku: 15/11/2020 17:19

  Tani ka kuptim çdo gje

  Përgjigju
  • Askushi: 15/11/2020 23:03

   Ti meren dhe breket e gruse ktij lul kurves.ti sekuestrohet cdo gje qe mban ere hajduti dhe tradhtie.pushttiiii×

Lajmi i fundit

John

Tre oficerë të policisë së Parisit pezullohen për rrahjen e producentit me ngjyrë