Doni të përballoni stresin si ‘superheronj’? Ja dy strategjitë që duhet të ndiqni

Doni të përballoni stresin si ‘superheronj’? Ja dy strategjitë që duhet të ndiqni

Foto ilustruese

Ajo që e bën stresin më të vështirë për t'u menaxhuar është se shumë prej nesh nuk kanë zhvilluar ende qasje efektive për ta trajtuar atë. Shpesh, mënyra e paracaktuar për t'u marrë me stresin është të përpiqeni ta shmangni atë. Siç e dimë të gjithë, kjo nuk është shumë efektive sepse shumica e stresorëve të jetës janë të pashmangshëm. Për këtë arsye, është e rëndësishme të zhvillohen strategji efektive përballuese që mund të ndihmojnë tani dhe në të ardhmen. Meqenëse ne nuk mund ta parandalojmë që stresi të ndodhë, atëherë mund të përmirësohemi në mënyrën se si e interpretojmë stresin që përjetojmë.

Kini parasysh dy mentalitete kryesore:

Mendësia e rritjes: Ideja se bashkë me kalimin e kohës, përmirësohen dhe zhvillohen dhe aftësitë dhe inteligjenca jonë. Në këtë kontekst, stresorët janë të mirë dhe të vlefshëm sepse na mësojnë të kapërcejmë vështirësi dhe të rritemi. 

Ideja se stresi mund të sjellë rezultate të kënaqshme: Në përgjithësi, kjo është perspektiva që përjetimi i vështirësive dhe stresit ka përfitime. Në mënyrë të veçantë, stresi stimulon përgjigjet fiziologjike që na ndihmojnë të optimizojmë performancën. 

Këtu është pjesa novatore: Studiuesit në universitetin e Teksas dhe atë të Stanford, i prezantuan të dyja mendësitë së bashku si një "mendësi sinergjike" e integruar. Mendësia e rritjes duhet t'i ndihmojë njerëzit të vlerësojnë situatat në mënyrë më optimiste dhe të mos e shohin stresin si një dënim. Të dyja idetë punojnë së bashku në mënyrë sinergjike për të sjellë përfitime edhe më të mëdha se çdo mendim në vetvete.

Stresi është një aspekt i vështirë, por i pashmangshëm i jetës. Në vend që ta shihni atë si një përvojë krejtësisht negative, provoni ta shihni si një mënyrë për të zhvilluar aftësitë dhe elasticitetin tuaj, si dhe një aset që mund t'ju ndihmojë të arrini qëllimet.

 

 

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore