Dosja K - Fatos Zdrava: Gjyshi im luftoi për kombin, por ne na burgosën dhe internuan

Historia e Sulejman Zdravës, një nga komandantët legjendar të xhandarmërisë shqiptare, i cili luftoi gjtihë jetën e tij për të mbrojtur kufijtë e Shqipërisë në jug nga grekët dhe në veri nga serbët e malazezët.

Historinë e tij e tregon për emisionin “Dosja K” në Report Tv nipi i tij Fatos Zdrava, duke e fokusuar rrëfimin e tij tek periudha e fundit e jetës së gjyshit të tij, i cili pas angazhimit me forcat nacionaliste gjatë Luftës së Dytë Botërore u detyruar të arratisej në Itali për shkak të përndjekjes së komunistëve.

Në atdhe familja e tij vuajti pasoja të rënda, nga burgimi i të birit Ramadan Zdrava deri tek internimi i gjithë familjes. Fatosi, nipi i tij,  është një dëshmitar i vyer i periudhës së regjimti komunist në Shqipëri.

 Ai kujton detaje të vyera  mbi  represionin që pësuan pjesa dërrmuese e familjeve të mëdha të kombit, të cilët kishin shkrirë jetën dhe pasuritë e tyre për çështjen kombëtare dhe për mbrojtjen e vendin, por që me ardhjen e regjimti komunist në fuqi, u goditën ashpërsisht, duke i vrarë, burgposur dhe zhdukur, e po ashtu duke i internuar e burgosur edhe pasardhësit e tyre.

Hisotria e familjes Zdrava është pjesë e këtij mozaiku të dhimbshëm në historinë e Shqipërisë së pas Luftës së dytë botërore. Fatosi tregon se si gjyshi i tij patriot Sulejman Zdrava që luftoi gjithë jetën për të mbrojtur kufijtë e shqipërisë në jug e në veri,  u detyrua të arratisej në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe  vdiq në emigrim, në vetmi, ndërsa familjen në Shqipëri regjimi ja burgosi e internoi.

'Dosja K' një emision nga Admirina Peçi. 

 

 

 

S.G/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 08/05/2024 04:41

    Gjyshi jot vertet mbrojti atdheun nga serbet,greket e malazezet,por ne LIIB zgjodhi te ngaterohej me /wrong crowd/,ballistet!Duhet te kete qene eksponent shume i rendesishem qe vendosi te arratiset,sepse ballistet e thjeshte nuk u larguan! Me vjen keq qe e pesuat per shkak te gjyshit!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Basha: Berishës i duhet vula për t’i përdorur demokratët si mburojë para drejtësisë, SHBA e Britanisë

Basha: Berishës i duhet vula për t’i përdorur demokratët si mburojë para drejtësisë, SHBA e Britanisë