Dy emra për president!

Dy emra për president!

Nuk jam aq naiv sa të mendoj që politika ja lë në dorë rekomandimeve tona që të bëjë zgjedhjen e saj për presidentin e ardhshëm. Por unë, me naivitet por me përgjegjësi, do rekomandoja dy: Daut Gumeni dhe Namik Dokle.

Asnjëri prej tyre nuk mbeti peng i së shkuarës; asnjëri prej tyre nuk mbeti peng i dogmës, por ditën të ecnin me kohën pa tradhëtuar idealin dhe parimet.

Secili prej tyre ka dëshmuar karakter dhe ndershmëri kur ka qenë në funksione shtetërore; më shumë se një herë kanë zgjedhur në jetë të drejtën edhe kur kjo zgjedhje paguhej rëndë; kanë pasur përgjegjësi për shtetin edhe kur të tjerët e kanë hallakatur; janë në moshën e nderuar që mendojnë për përjetësinë dhe jo për metrat katrorë të shtëpisë. Janë të dy njerëz të letrave dhe të mendjes që nuk kanë kohë të ndryshojnë karakterin.

E di që është ëndërr që më së fundmi të kemi një president të përgjegjshëm. Por, kush e di, ka raste qe ëndrrat edhe dalin dhe Edi Rama ka rastin të sillet si burrë shteti.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tuti: 21/04/2022 23:34

    Namik bejtexhiu vodhi leket e "zërit të popullit"

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Shqipëria i jep ‘ok’ anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO me procedurë të përshpejtuar, 114 vota pro, asnjë kundër

Shqipëria i jep ‘ok’ anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO me procedurë të përshpejtuar, 114 vota pro, asnjë kundër