E treta në Evropë për mjekësinë integrative, Amadea Stefa merr çmimin e rëndësishëm në Sri Lanka: Si më vlerësoi komisioni botëror

Amadea Stefa ka përfaqësuar flamurin shqiptar në Sri Lanka në Kongresin botëror të mjekësisë integrative. Ajo është e treta në të gjithë botën që merr këtë çmim. Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” ajo foli më tepër për këtë eksperiencë të saj:

“U thirra në telefon nga mjekë të tjerë që kishin dëgjuar nga unë dhe kishin marr shumë eksperienca pozitive përsa I përket shërimit të shumë njerëzve. Kishin folur mirë për mua dhe në në konferencë private e bërë nga gjithë bota, kishin vendsour emrin tim. Ishin nga të gjitha vendet aziatike, Japoni Kinë, Tajlandë, Filipnë Australi.U habita që isha një ndër përfaqësueset e vendit tonë europiane.”

Ndër të tjera ajo tha se mjekësia integrative duhet të eci paralelisht me mjekësinë shkencore, pasi të dyja mund të kenë më shumë efekt në kurimin e shumë sëmundjeve.

Mjekësia integrative duhet të bashkëpunoj me mjekësinë normale. Unë nuk kam jam kundër mjekësisë normale sepse kam punuar vet por e kam parë që nuk është e mjaftueshme. Bota vetëm e medikamenteve nuk është një zgjidhje e gjatë.Fillon gjithmonë nga rrënjët, rrënja është gjithmonë mendimi, nga mendimi lind emocioni, nga emocioni lindin ndjenjat. Është një cikël që është pozitiv ose e kundërta, shumë sëmundje them unë sidomos kanceri, tumori që thojnë që nuk janë të shërueshme ose janë shumë të vështira të shërohen për mendimin tim janë të shërueshme. Tani madje më mori një person në telefon për një të sëmurë që ka bërë 6 javë kurën jo vetëm të ushqimit por edhe të meditimit të kombinuara të dyja sëbashku sepse duhen të dyja. Domethënë nuk duhet vetëm një gjë, duhet ti kombinosh atëherë arrijmë shumë sukses.Dhe kjo është dëshira ime.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Sa ta gradojmë kondicionerin, si të vishemi dhe kur të dalim?! Rregullat ‘magjikë’ kundër vapës

Sa ta gradojmë kondicionerin, si të vishemi dhe kur të dalim?! Rregullat ‘magjikë’ kundër vapës