Ekskluzive/ Zv. Presidenti i Partisë Socialiste Evropiane e konfirmon: Ilir Meta nuk është më i dëshiruar në kongresin tonë, është aleat me Berishën

Partia Socialiste Evropiane konfirmon se nuk dëshiron të ketë mes të ftuarve të tyre në Kongresin që do të mbahet në Berlin me 14 dh e 15 tetor, Ilir Metën në cilësinë e liderit të Partisë së Lirisë. Pas e-mailit të publikuar ekskluzivisht nga Report TV dhe përpjekjes për përgënjeshtrim nga ana e PL-së që akuzoi gazetarët tanë se shpërndajnë fake news të fabrikuara nga kundërshtarët e tyre politikë, konfirmimi i vërtetësisë së lajmit dhe të dokumentit të e-mail nga ne vjen për Report TV nga Giacomo Filibek, zëvendespresident i PES.

Përmes një lidhje telefonike nga Praga, ku po merr pjesë në takimin e Komunitetit politik Evropian, Filibek konfirmoi për Report TV se e ka dërguar atë mail: "Nuk e kam idenë nëse adresat mail ishin të gabuara apo të sakta - sqaroi - por ju konfirmoj se Ilir Meta nuk është më i ftuar i dëshiruar në kongresin tonë si shkak i vendimit të tij për t'u bërë aleat me Sali Berishën".

Sali Berisha, i deklaruar person "non grata" nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, duket se është futur në listën e zezë edhe të gjithë kancelarive evropianë.

''Por Ilir Meta deklaron se nuk ka pasur asnjë qëllim për të marrë pjesë në kongresin tuaj”, e pyesim.

 "Kjo nuk është e saktë, e megjithatë nuk ka asnjë rëndësi - përgjigjet - në të shkuarën ai është ftuar gjithnjë si i mirëpritur, herën e fundit në Kongresin e Lisbonës në dhjetor 2018 dhe ai ka pasur gjithnjë interes të mbajë marrëdhënie të mira me ne. Tani gjërat kanë ndryshuar dhe ai nuk është më i ftuar të marrë pjesë për shkak të pozicionit të tij të ri politik''.

Që fakti se Ilir Meta është përjashtuar nga Kongresi i ardhshëm i Partisë Socialiste Evropiane është i vërtetë e ka konfirmuar përmes një përgjigje interesimit të Report Tv edhe zëdhënësi i PES, Robin Murphy. Murphy konfirmoi ekskluzivisht për Report Tv dhe Shqiptarja.com se Meta nuk është i mirëpritur në Kongresin e tyre që do të zhvillohet javën e ardhshme, edhe për shkak të të deklaratave publike mbështetëse të fundit të z. Meta ndaj kampeve populiste e nacionaliste në Evropë. Madje në përgjigje Partia Socialiste Evropian, duke cituar Zëvendëssekretari e Përgjithshëm të PES, Giacomo Filibeck thotë se nuk mund të ketë vend atje për liderët që u dëshirojnë sukses forcave të ekstremit të djathtë, anti-evropiane.

Kujtojmë se paraditen e sotme Report Tv raportoi se aleanca me Sali Berishën, i ka mbyllur një derë Ilir Metës në arenën ndërkombëtare, pasi për shkak të koalicionit dhe partneritetit me Sali Berishën, një njeri i shpallur 'Non Grata' nga SHBA dhe Britania e Madhe, ai është përjashtuar nga Kongresi i Partive Europiane Socialiste që pritet të mbahet në 14-15 tetor ne Berlin. Report Tv siguroi emailin që kishte ardhur në drejtim të Partisë së Lirisë. 

Partia e Lirisë ka nxituar që ta përgënjeshtrojë emailin qe Report Tv ka publikuar, mirëpo në fakt nuk kanë bërë gjë tjetër përveç se e kanë KONFIRMUAR. Vetë Tedi Blushi, sekretar i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, ka publikuar e-mailin në të cilën mund të kuptohet fare qartë që ata janë në dijeni të një e maili të tij, sepse ato kanë publikuar një foto që nuk është e njëjtë me atë që është publikuar nga Report Tv. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:21
Ilir Meta ‘non grata’ në Kongresin e PES, përgjigja zyrtare për Report Tv: Ka mbështetur forcat nacionaliste, populiste dhe anti evropiane

Fakti që Ilir Meta është përjashtuar nga Kongresi i ardhshëm i Partisë Socialiste Evropiane është i vërtetë e ka konfirmuar përmes një përgjigje interesimit të Report Tv edhe zëdhënësi i PES, Robin Murphy. Murphy konfirmoi ekskluzivisht për Report Tv dhe Shqiptarja.com se Meta nuk është i mirëpritur në Kongresin e tyre që do të zhvillohet javën e ardhshme, edhe për shkak të të deklaratave publike mbështetëse të fundit të z. Meta ndaj kampeve populiste e nacionaliste në Evropë.

Madje në përgjigje Partia Socialiste Evropian, duke cituar Zëvendëssekretari e Përgjithshëm të PES, Giacomo Filibeck thotë se nuk mund të ketë vend atje për liderët që u dëshirojnë sukses forcave të djathta, anti-evropiane.

Përgjigja e plotë

Po, mund të konfirmoj se PSE së fundmi i shkroi z. Ilir Meta në lidhje me Kongresin tonë të ardhshëm.

PSE është një familje politike me krenari progresiste dhe pro-evropiane. Ne bashkojmë partitë socialiste, socialdemokrate, demokratike dhe të punës nga e gjithë BE-ja dhe fqinjët e saj.

Pas deklaratave publike mbështetëse të fundit të z. Meta ndaj kampeve nacionaliste e populiste në Evropë, lidershipi i PSE vlerëson se zoti Meta nuk është i mirëpritur në Kongresin e ardhshëm të PES. Nëse dëshironi një citat për raportimin tuaj, jam i lumtur t'ju jap këtë citim nga Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i PES, Giacomo Filibeck.

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i PES, Giacomo Filibeck tha:

"Familja e PES do të mblidhet në Berlin javën e ardhshme për të ndarë vizionin tonë për një Evropë progresive, të bazuar në vlerat e demokracisë, lirisë, barazisë, paqes dhe drejtësisë. Nuk mund të ketë vend atje për liderët që dëshirojnë sukses forcave të djathta, anti-evropiane”.

Besoj se kjo është një përgjigje mjaftueshëm ndaj pyetjeve tuaja, por mbetem në dispozicion nëse kërkohet sqarim i mëtejshëm.

Përgjigja e zëdhënësit të PSE, Robin Murphy
K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • DERDIMENI BULES Rexhep Bule Leka [ kepi ]: 07/10/2022 09:06

  O Ilir Metaj spiuni hajdut i pa skrupullt po hik mor bur nga politika se mjaft probleme i ke sjell kti kombi kaq të vuajtur. Po lëre mor zotni ktë komb të shofi 2 dit të bardha. Se mjaft e keni : vrar, vjedhur, e dekdisur në gjith Botën.

  Përgjigju
 • Iris: 07/10/2022 02:52

  Nuk eshte se iu ndalua Evropa,vetem pjesemarrja ne nje kongres te rendomte iu ndalua.Me pelqeu shpjegimi pse nuk u ftua.Sikur te ishte shkak vetem Berisha do t'a quaja te pamjaftushem per te mos thene te kote dhe te pajustifikuar,por fakti qe Likja e pesoi per mekatet e veta dhe jo thjesht per aleancen me Berishen,e ben kete ceshtje shume interesante.

  Përgjigju
 • abc: 07/10/2022 01:49

  iku qeni i skraparit,,shkoi ne cepan....bashke me moniken e tit vasil..... ..

  Përgjigju
 • Thkrapari: 06/10/2022 23:29

  Anani o shoke cfar na gjeti i bene mutin ketij tonit.O Like na fike.

  Përgjigju
 • AltinTop: 06/10/2022 18:46

  Shum i rende si lajm, mjafton qe ekonomia po rritet cdo dite dhe krimi po bie cdo dite e me shume… se kjo qe i paska ndodhur Likes do kete kosto per shqiperine dhe mbare rajonin.

  Përgjigju
 • Bobo: 06/10/2022 17:58

  Cna gjeti shkoi Likja ne te semes…!

  Përgjigju
 • gbeni: 06/10/2022 17:47

  hahaha hahaha na kenaqet, godietj e rende sshume, shume forte

  Përgjigju
 • Klodi: 06/10/2022 17:35

  Po me dhimbset likja se kishte marr super xhiro hahahah

  Përgjigju
 • Sokol: 06/10/2022 17:34

  Tani shihemi kur te marresh e ti “grata” si orgaku jot o like hahahaha

  Përgjigju
 • Igli: 06/10/2022 17:33

  Sa shume shkojn bashk tani …saliu non grat e ky nuk pranohet mo ne rrethin politik europian

  Përgjigju
 • andi: 06/10/2022 17:26

  i erdhi dita dhe ilirit per ta pesuar

  Përgjigju
 • klea: 06/10/2022 17:26

  bravo keshtu ta deboni kriminelin

  Përgjigju
  • Drejtesia popullore: 07/10/2022 01:34

   Nuk dihet ke kane erjashtuar, Ilir Meta apo Ilir Metaj. I ka marre masat qerratai, nuk ja hedh kollaj, me dy idenditete. E ku pjerdh Likja, Likja i ka krijuar keto organizata nderkombetare, kur ishte 10 vjec. Po te doje i prish tani. Atij i duhen operacione plastike, shkollat e femijeve dhe mundesisht te punojne ketu ne vendet me te mira, te komandojne, i duhen vila, banjo per macet, para me shumice, flori i vjedhur. Dhe sic tha, do i hedhi ne gjyq dhe tha qe te gjitha gjyqet i ka fituar. Le te shkoje ne Cepan tani te thyeje gure.

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Sulm kibernetik në bankën shtetërore ruse, më i madhi në historinë e saj

Sulm kibernetik në bankën shtetërore ruse, më i madhi në historinë e saj