Meta dhe Berisha konfirmojnë aleancën: Nga sot koordinojmë çdo veprim në opozitë, bashkë në zgjedhjet vendore

TIRANË- Partia Demokratike e Rithemelimit dhe Ilir Meta kanë zyrtarizuar aleancën mes tyre. Lajmi është bërë i ditur në përfundim të takimit që uzhvillua në selinë blu, mes Ilir Metës dhe Sali Berishës mesditën e kësaj të marte. Në njoftim thuhet se është dakordësuar për aksion të përbashkët në zgjedhje, protesta e parlament.

Syrit të medias takimi i shpëtoi, por pas tij, palët konfirmuan konfirmuan aleancën.

“U ra plotësisht dakord për bashkëpunimin, bashkërendimin dhe Aleancën e Partisë Demokratike me Partinë e Lirisë në zgjedhjet vendore, iniciativat parlamentare, në protestat popullore kundër pushtetit të Edi Ramës”, thuhet në njoftim.

Sinjalet e krijimit të aleancës, PD e Rithemelimit dhe Partisë e Lirisë i  dhanë që një ditë më parë, kur në parlament depozituan me firma të përbashkëta një kërkesë për mocion me debat me Entin Rregullator të Energjisë, për përcaktimin e çmimit të energjisë elektrike për fashën mbi 800 kilovat.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:26
Pas takimit në seli, Meta dhe Berisha konfirmojnë aleancën: U ra dakord për bashkëpunimin në zgjedhjet vendore

1664875352_800062b97d5676c2b.jpg

Ilir Meta dhe Sali Berisha konfirmojnë aleancën.

“Sot në Selinë e Partisë Demokratike u zhvillua një takim mes Kryetarit të Partisë Demokratike Sali Berisha dhe kryetarit të Partisë së Lirisë zotit Ilir Meta. Në këtë takim morën pjesë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike zoti Flamur Noka dhe kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë së Lirisë, Petrit Vasili. Në takim u diskutua dhe u ra plotësisht dakord për bashkëpunimin, bashkërendimin dhe Aleancën e Partisë Demokratike me Partinë e Lirisë neë zgjedhjet vendore, inisiativat parlamentare, në protestat popullore kundër pushtetit të Edi Ramës. Takimi u karakterizua nga fryma e mirëkuptimit të plotë”, thuhet në njoftim.

Ora 12:41
Meta: Me Berishën folëm për zgjedhjet, protestat dhe fuqizimin e demokracisë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur për takimin që zhvilloi me Sali Berishën.

“Me zotin Berisha kemi folur edhe për zgjedhjet edhe për protestat folëm edhe për protestat dhe zgjedhjet. Pra kemi folur për fuqizimin e demokracisë.”- tha shkurtimisht Meta, pa dhënë detaje të tjera.

SI.E./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hajdutet: 05/10/2022 18:25

  Aleanca e krimit,droges dhe e qelbesirave, meruni leket e vjedhura dhe mos u jepni voten, vetem keshtu do vene ne burg.

  Përgjigju
 • Iris: 05/10/2022 01:37

  Likja duhet te kishte pritur vendimin e gjykates per PD.Po sikur te fitoje PD zyrtare,cdo te beje Likja me aleancen me Rithemelimin qe do t'i mbetet ne dore?

  Përgjigju
 • Jimmy: 04/10/2022 21:02

  Ore plehra te politikes lini rehat te dale ndonje i ri per ate vend. ju jeni gati per burg o fytyra te urryera!!drejtesia vonon po nuk harron kriminela

  Përgjigju
 • LORA: 04/10/2022 19:10

  Lajmi nuk thote ndonje te re,per mua. Ata jane prej tri dekadash ne aleance per shkelymjen dhe fundarepsjen e Shqiperise. Une pres hapa te besueshme nga SPAK,qe ne Shqiperine tone te marrin fund (prej ndeshkimit ligjor) aleanca te tilla antishqiptaresh te perbetuar.

  Përgjigju
 • Neveri: 04/10/2022 12:51

  O zot kur do vij ajo dite qe mos tua shohim zurrati,neveri per dy hajdutet kriminelet,vrases qe i kan duart me gjak.

  Përgjigju
 • Nefeli: 04/10/2022 11:04

  O Sali o faqe zi dhe ti Metaj turi mi sa do te perpiqeni te vini ne bashki te gjith bashke i 1 nga 1 kjo eshte nje fantazi prandaj strukuni ne shtepi se svini kure ne qeveri qe shkateruat kete Shiperi

  Përgjigju
 • Xoni: 04/10/2022 10:59

  Leni të lëpijnë njoni tjetrin.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar