Eliminimi nga Champions League sjell pasoja të rënda ekonomike për Barcelonën

Eliminimi nga Champions League sjell pasoja të rënda ekonomike për Barcelonën

Barcelona kundër PSG-së

Mediat spanjolle llogaritën se sa do të thoshte për Barcelonën në aspektin ekonomik eliminimi ndaj Paris Saint Germain në CHL.

Barcelona është në një periudhë në të cilën i duhen më shumë  të ardhura se kurrë më parë dhe në këtë kontekst, eliminimi nga Champions League është edhe më i dhimbshëm, pasi solli me vete pasoja shumë të rënda ekonomike.

Mediat spanjolle llogaritën se eliminimi i ka kushtuar Barcelonës gjithsej 70 milionë euro, me strukturën e kësaj shume si më poshtë.

Barcelona humbi 50 milionë euro sepse nuk arriti të kualifikohej në Botërorin e Klubeve vitin e ardhshëm , 12.5 milionë euro është çmimi që jep UEFA për kualifikimin në gjysmëfinale të Champions League. Klubi katalanas priste të fitonte 6 milionë euro nga biletat dhe 2 deri në 3 milionë euro të tjera nga sponsorët.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë viziton Arabinë Saudite dhe Izraelin

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë viziton Arabinë Saudite dhe Izraelin