EMRAT/ Të dënuar e akuzuar për vepra të ndryshme penale, ekstradohen nga Italia, Gjermania dhe Greqia në vendin tonë 3 persona

Tre shqiptarë të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia janë ekstraduar nga Italia, Gjermania dhe Greqia drejt vendin tonë, ditëm e sotme. 

Bëhet fjalë për Saimir Prenga,  Arjan Gjergji dhe Besmir Kola alias Zef Kola.

Saimir Prenga u ekstradua nga Italia pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia shqiptare për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Ai akuzohet se në bashkëpunim me shtetasin Gj. L., gjatë periudhës 2017-2018, ka shitur rreth 67 kg lëndë narkotike cannabis sativa. Ndaj tij gjykata ka cakatuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, informoi sot policia.

Arjan Gjergji u ekstradua nga Gjermania drejt Shqipërisë pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia shqiptare për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në bashkëpunim. "Ai akuzohet se ka bashkëpunuar për prodhimin dhe shitjen e 20 kilogramëve lëndë narkotike cannabis sativa, që u sekuestrua nga Policia, në fshatin Grudë Fushë, në vitin 2021. Ndaj tij gjykata ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me Burg”

Ndërsa Besmir Kola alias Zef Kola u ekstradua nga Greqia drejt Shqipërisë pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia shqiptare, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Durrës e ka dënuar me 3 vjet burgim, për veprën penale “Mashtrimi”.

Këta persona i janë dorëzuar Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë viziton Arabinë Saudite dhe Izraelin

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë viziton Arabinë Saudite dhe Izraelin