Eduard Zaloshnja: Epërsia e Veliajt ishte kapilare, nga qendra urbane deri në periferinë rurale

Eduard Zaloshnja: Epërsia e Veliajt ishte kapilare, nga qendra urbane deri në periferinë rurale

Erion Veliaj

Asnjëherë s’kishte ndodhur (përveç zgjedhjeve të bojkotuara nga opozita më 2019), që fituesi në garën për kryebashkiak të Tiranës të ketë patur epërsi në të gjitha njësitë administrative të saj. Veliaj e arriti këtë lloj fitore kapilare më 14 maj. Epërsia e tij ndaj Këlliçit prej pothuaj 60 mijë votash më 14 maj ishte e shpërndarë 2/3 (pothuaj 40 mijë) në 11 ish-minibashkitë urbane të Tiranës dhe 1/3 (pothuaj 20 mijë) në ish-komunat rurale të saj.

Në zonën origjinale urbane (në 11 ish-minibashkitë) kishte një korelacion të fortë statistikor mes madhësisë së njësisë administrative dhe epërsisë së Veliajt ndaj Këlliçit. Më thjeshtë, sa më e madhe ishte njësia, aq më e madhe ishte epërsia (shihni tabelën e mëposhtme):

Në zonën rurale (në ish-komunat) kishte gjithashtu një korelacion të fortë statistikor mes madhësisë së njësisë administrative dhe epërsisë së Veliajt ndaj Këlliçit. Më thjeshtë, sa më e madhe ishte njësia, aq më e madhe ishte epërsia (shihni tabelën e mëposhtme):

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Luiza: 01/06/2023 11:41

    Këlliçi nuk i meritonte as ato vota që ka marrë ,se nëqoftëse do të konkuronte po themi në ndonjë bashki të vogël në rrethet e vogla,ku më shumë votën e merr personi se sa partia,ai nuk do përmendej fare,aq pak vota do të merrte. Se të themi të drejtën ,vetëm në Tiranë mori aq vota sa mori se nuk votohet personi,se votat janë politike,ku PS do të fitonte me çfardo emri që të kishte nxjerrur. Kështu është votuar në Shkodër për PD gjithmonë,por emri i mirë i Becit dhe përçarja e PD,j’a mundësoi fitoren atij.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Ministri serb i Mbrojtjes: Çangazhim, jo tërheqje e ushtrisë

Ministri serb i Mbrojtjes: Çangazhim, jo tërheqje e ushtrisë