Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar pasi policia turke pas arrestimit të 15 xhihadistëve të dyshuar siguroi se nuk ka asnjë kërcënim serioz për të huajt në vend.

Ankaraja thirri mbasadaorët e nëntë vendeve të enjten e kaluar për të shprehur pakënaqësinë e saj për mbylljen e përkohshme të konsullatave. Zyrtarët turq thanë të nesërmen se ato vende perëndimore ku përfshihen SHBA dhe Gjermania nuk kishin ndarë informacionet e nevojshme që kishin ku mbështesnin pretendimet e tyre për një kërcënim të sigurisë.

“Do ta paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu”-tha Erdogan në një takim me të rinjtë turq.

Përveç mbylljes së konsullatave, shumë vende perëndimore paralajmëruan qytetarët e tyre për rrezikun e sulmeve ndaj misioneve diplomatike dhe objekteve jomuslimane të kultit në Turqi, pas një sërë protestash në Evropë, në të cilat protestuesit e ekstremit të djathtë dogjën Kuranin, librin e shenjtë të muslimanëve.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Sot 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë

Sot 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë