‘Erë dhe pluhur nga Saharaja’, paralajmërimi i IGJEUM: Sot rrezik për zjarre në 10 qarqe të vendit

Harta me qarqet në rrezik të paraqitura nga IGJEUM dhe foto nga zjarret në Përmet

Pamjet apokaliptike të zjarreve që përpijnë malet prej 11 ditësh kanë krijuar një situatë katastrofike në qarkun e Vlorës dhe në disa zona të tjera të vendit, mes tyre edhe Përmeti, ku janë përfshirë në flakë sipërfaqe të mëdha të kullotave dhe pyjeve.

Rreziku nga zjarret vijon të jetë i lartë. IGJEUM ka paralajmëruar se sot në 10 qarqe të vendit ka rrezikshmëri të lartë për rënien e zjarrit, për shkak të temperaturave të larta. Parashikohet që  në disa zona temperatura të shkojë mbi 40 gradë celcius.

Përmes një postimi në rrjetet sociale IGJEUM  sqaron se një erë e madhe me pluhur po vjen drejt vendit tonë nga shkretëtira e Saharasë.

10 qarqet e vendit që parashikohen me rrezikshmëri të lartë për rënien e zjarreve janë Shkodra, Kukësi, Lezha, Tirana, Elbasan, Fieri, Berat, Korçë, Vlorë, Gjirokastër, kurse me rrezik të moderuar janë Durrësi dhe Dibra.

Njoftimi me te dhenat nga IGJEUM
 

 

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kurti: Forcat tona speciale s'janë në kufi për të demonstruar forcë por për të mbrojtur policët! Deri tani 10 mijë makina serbe kanë marrë targat e përkohshme, zero incidente