PD sherr për selinë, Erion Braçe bën opozitën: Thërras qeverinë në interpelancë për rritjen e çmimeve

TIRANË- Pas kritikave të vazhdueshme për rritjen e çmimeve, deputeti i PS-së, Erion Braçe ka vendosur të pyesë drejtpërdrejtë qeverinë për situatën e krijuar. Në të paktat raste në historinë e parlamentit shqiptar, Braçe një deputet i partisë që është në pushtet ka kërkuar një interpelancë me qeverinë e pikërisht për rritjen e çmimeve, që për të raporti midis çmimit të produkteve bujqësore sot dhe produktit të fermerit është i padrejtë dhe i pabalancuar.

Në një kohë kur Partia Demokratike është në një sherr të brendshëm se kush do të marrë drejtimin e partisë, Braçe ka zgjedhur që të bëjë opozitarin në Kuvend.

"Për bujqit! Për punën! Për çmimet! Interpelanca në kuvend me qeverinë! Çmimet e ushqimeve/ perimeve frutave të freskëta janë rritur, por jo fermeri. Ndërkohë, çmimet e lëndëve të para në bujqësi janë trefishuar! Kostot e bujku janë rritur, çmimet e prodhimeve të tij jo! Raportimi mes çmimit të inputeve dhe çmimit të produktit të bujkut është tmerrësisht i padrejtë. 1 kg ure kushton 110 lekë, por 1 kg grurë kushton 30 lekë; 1 kg dap kushton 110 lekë, por 1 kg misër kushton deri 38 lekë; 1 kg nitrat kushton 90 lekë, por 1 kg domate (më e mira) kushton 50 lekë! Çmimet e drejta të lëndëve të para, por edhe produkteve të bujkut, janë detyrë e qeverisë", shkruan Braçe. 

Report Tv një ditë më parë trajtoi këtë problematikë, ku për gazetaren Eliza Gjediku tregtarët thanë se shitjet janë në minimum, ndërsa nga ana tjetër qytetarët pohuan se çmimet janë të papërballueshme. Në tregjet në vend çmimet e produkteve bazë luhaten në të njëjtat ujëra me ato të dhjetorit, ku qepa tregtohet me 60-70 lekë/kg, patatet 70-80 lekë/kg, specat deri në 120 lekë/kg, brokoli 100-120 lekë/kg apo sallata jeshile 180 lekë/kg.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Verità: 14/01/2022 16:05

    Bravo,shumë e vertetë !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Bardhi insiston që PD të votojë ndryshimet në komisionin për Reformën Zgjedhore! Çuçi: Të shtyjmë afatin fillimisht

Bardhi insiston që PD të votojë ndryshimet në komisionin për Reformën Zgjedhore! Çuçi: Të shtyjmë afatin fillimisht