Euro 2024/ Austria 'nxjerr' Poloninë nga Evropiani, e mposht 1-3 në Berlin

Euro 2024/ Austria 'nxjerr' Poloninë nga Evropiani, e mposht 1-3 në Berlin

Festa e Austrisë

BERLIN - Europiani 2024 vijoi me ndeshjen e Grupit D. Në "Olimpiastadion" Austria fitoi 1-3 kundër Polonisë, duke i shkaktuar polakëve humbjen e dytë në kaq ndeshje.

Skuadra e Rangnick zhbllokoi ndeshjen me Trauner pas nëntë minutave me kokë, duke i dhënë epërsinë Austrisë. Pas golit të pësuar skuadra polake shtoi sulmet dhe ia doli që të barazonte me Piatek në minutën e 30-të.

Në pjesën e dytë Polonia kishte disa raste të pastra, por pa mundur të shënonte. Në këtë moment në lojë u fut rregulli i pashkruar, "kur nuk shënon do pësosh" dhe austriakët gjetën golin e epërsië me Baumgartner në minutën e 66-të.

Ndërkohë që duhej Arnautovic në minutën e 78-të nga pika e bardhë e penalltisë për të "vulosur" shifrat në 1-3. Tanimë Austria me tri pikë barazon Francën dhe Holandën në këtë kuotë pikësh, duke lënë Poloninë në fund me zero të tilla. Sot në 21:00 luhet dueli tjetër për këtë grup, ai mes Holandës dhe Francës.

Formacionet zyrtare:

Poloni: Szczesny, Kiwior, Dawidowick, Bednarek, Zalewski, Slisz, Zielinski, Piotrowski, Frankowski, Buksa, Piatek.

Austri: Pentz, Posch, Lienhart, Trauner, Mwene, Seiwald,Grilltch, Sabitzer, Laimer, Baumgartner, Arnautovic.

Renditja e Grupit D

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

‘A e shkarkoni dot Alfred Pezën?’, Zhupa e Bardhi debate në Kuvend, anëtari i Këshillit të RTSH ‘kryqëzon’ duart! Ndërpritet seanca

‘A e shkarkoni dot Alfred Pezën?’, Zhupa e Bardhi debate në Kuvend, anëtari i Këshillit të RTSH ‘kryqëzon’ duart! Ndërpritet seanca