Fatos Tarifa: Big Brother u ka shpëlarë trutë, të gjithë në gjumë, bosh rrugët e Tiranës

Fatos Tarifa: Big Brother u ka shpëlarë trutë, të gjithë në gjumë, bosh rrugët e Tiranës

E dielë. Ora 9:45. Nga ballkoni i dhomës sime shoh rrugën ‘Sami Frashëri’. E tëra bosh. Xhang xhing, siç thoshte e mira gjyshja ime. Asnjë lëvizje. As njerëz, as makina.

Big Brother mbrëmë u ka shpëlarë trutë gjysmës së Tiranës dhe i mban në gjumë të moshuarit, gratë (por dhe burrat), të rinjtë e te rejat dhe, fatkeqësisht, edhe një pjesë të mirë të adoleshentëve tanë.

Sa më shumë Big Brother dhe idiotësi e llogje të tjera në ekranet tona, aq më pak dëshirë, vullnet dhe përpjekje për të bërë ndryshime pozitive në këtë shoqëri tonën që s'po e hedh dot hapin e madh për transformimin kulturor të saj.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bein: 27/03/2023 09:02

  Pra sipas mendimit tuaj, ne rruget e Tiranes apo qyteteve te tjera duhet te kete levizje patjeter pas ores 21:00 apo 22:00. Nuk me rezulton qe te kete dicka edukative per te bere ne keto orare, psh biblioteka eshte e mbyllur, libraria po ashtu, fushat e tenisit, futbollit, pra dalja ne rruge apo ne lokale ne kete ore nuk me duket ndonje zgjidhje. Me kete nuk dua te them qe jam pro programeve te tilla, por alternativat e nates edhe te dites nuk me duken se jane zgjidhje per mosperfshirjen ne keto emisione(qe per mua jane po aq banale sa perditshmeria jone, ne pune, ne kafe, ne rruge, prandaj na i kurseni keto perpjekjet tuaja gjoja "pozitive"

  Përgjigju
 • Iris: 27/03/2023 03:36

  Keto jane pasojat e nje populli qe sorrollatet kot gjithe diten pa pune e perkushtime e i ngeshem ne stilin e jeteses.Fillohet me telenovelat e cdo lloji,vazhdohet me nje kafe disa oreshe ne lokale duke admiruar boten qe shkon ne pune te vet e duke bere biseda pa vlere,ose me nje skuadron gotash rakie qe fillojne e puthen paradite e ne mesnate nxjerrin pisqollat e thikat,nese nuk kane perfunduar me rrota perpjete ne ndonje kanal me pare;si intermexo,nje shikim celulari e shkembim mesazhesh cdo rast qe jepet,vazhdohet me nje rutine familjeje,erresohet nga te njejtat fytyra e te njejtat tema nate per nate ne TV e shumta qe diskutojne per politiken dhe aktoret e saj me te njejtin entuziazem e te njejtin rezultat te rrahjes se ujit ne havan dhe mbyllet nata e trishtuar me nje doze /gjumesjellesish/ injorance,vulgariteti,perversiteti qe jepen pa recete nga BBV e te ngjashem.Ku po shkon Shqiperi?

  Përgjigju
 • Pyetje: 27/03/2023 02:45

  Mire qe populli i jane shplare trute por ti si intelektual e shoket tuaj intelektual pse nuk delni .

  Përgjigju
  • Pergjigje: 27/03/2023 22:30

   Keta "intelektualet" nuk dalin as ne protesta,as lokale dhe xhiro naten,keta komentojne nga kolltuku i shtepise, karriket e studiove televizive, nga ballkonet e shtepise dhe na japin "mend" si te sillemi ne jo-intelektualet,ca te shikojme ose jo, kur ti bejme shetitjet e nates e ne cfare ore!!! Sigurisht keto i thone gjate 10-15 min te reklamave ne ditet qe jepen programet.

 • Pergjigje Tosi kokloqes: 27/03/2023 00:41

  Kar je ti o Tosi qe gjen kohe te komentosh legenat e BB Ps.Shkrimin tend idiot nuk e lexova me mjaftoi titulli te nxirrja perfundimin.

  Përgjigju
 • alb.gunsmith: 26/03/2023 23:26

  fatos tarifa stalinisti. hajduti i kapur si hajdut pulash me 4 mij dollars kur ish ambasador. i biri i stalinistit sevo tarifa. hajdutit qe i vodhi shokut shulin e pushkes. dhe qe dezertoi si lepurush. o tosi. ik o tosi ik se sje ti me be moral

  Përgjigju
 • Turi: 26/03/2023 21:31

  Profesor, iken ato kohe kur njerezit mundoheshin te forconin lidhjet me njeri tjetrin e i kushtonin kohe zhvillimit te tyre dhe njohurive. Tani me duhet se ka ardhur koha e intrigave, llafazaneve, lepiresave.

  Përgjigju
 • Genti: 26/03/2023 20:13

  Njëlloj si goca jote Eneda Tarifa

  Përgjigju
 • Alb: 26/03/2023 18:52

  Fiks.

  Përgjigju
 • Bita: 26/03/2023 15:49

  Eh more Mr Tarifa sa comod Ndihemi Kur te lexojme sepse je nje burre I mencur , e per mencurine tende ka nevoje Shqiperia per sherimin e plageve 32 vjecare qe po Lengon nga Sali Berisha, nga politika monstruoze qe shkaterroi gjithcka , vrau shpresat e rimise, plagosi sa e sa zemra nenash, bashkeshortesh , motrash me 97 e zeze, hapa depot, shkaterroi gjithcka, beri ca deshi, vrau protestuesit , zhduku nga televisioni filmat e bukur shqiptar me aktor te paharruar, zhduku festivalet nder vite zhduku thesarin e multiresistenti se nje populli 50 vjecare, e cfar te shikojne njerzit more i nderuar Fatos? Kemi plakun Mere qe eshte 80 vjec dhe na trembi cdo dite dhe minut ne television na u nxi jeta eh pastaj ca te shofim big bradher qe eshte ne fakt nje c’ edukim per gjeneraten e ardhshme po ca te bejne eshte kapitalizem Fatos kapitalizem !!!

  Përgjigju
 • shkoder: 26/03/2023 14:28

  Kaq shume eshte fostru ky popull me politik e administrat te korruptuar qe jane bere VIP-a nga hiqi sa qe big brother i duket lule . Une si ve faj ketij mileti. Nje gje eshte qe po i shqeteson gjoja intelektualet eshte se si ka mundesi qe keto po kane me shume followers se ato vete qe jane tash 30 vjet tu drejtu ( vjedhur ) shqiperin.

  Përgjigju
 • Shpress: 26/03/2023 14:01

  Respekte per z. Tarifa,por faji ( nese do e quajme te tille)duhet kerkuar tek politika, gjyqesori, media ( jo te gjithe)qe te bardhes i thote e zeze( anasjelltas),kriminelin e hajdutin e ka vleresuar me poste drejtuese etj oer 30 vjet.Alergjia e shkaktuar ne popull do kohe te sherohet. Keqardhje e madhe per brezat qe po leme pas.

  Përgjigju
 • ardi: 26/03/2023 12:17

  Me mire kto injorantet e bigut se hale-analistat e Tv !

  Përgjigju
 • Se mos filmat qe shohim jane mënme vlere.: 26/03/2023 11:47

  I ke kushtuar nje shkrim duke ja ke ngritur vlerat. Pastaj edhe ca bulliqe i do robi qe te harroje problemet qe gjithekush mund te kete. Eshte ceshtje zgjedhjeje.Tek e fundit sine gjithe Europa qe e ka kete format.

  Përgjigju
 • Meri: 26/03/2023 10:50

  Ashtu eshte. Mbase jam pak injorante lidhur me BBV, por Une kam nje pyetje: Çfare do te thote te fitosh big brother? Se e kuptoj qe giton nje ndeshje futbolli ai qe ben me shume gola, fiton nje konkurs historie apo kimie apo tjeter shkence, ai qe i pergjigjet me mire pyetjeve lidhur me temen perkatese. Po per ate qe duhet te fitoje cfare kriteri ka? Psh kush ben me shume intriga? Kush poshteron me shume tjetrin apo si sjo barcoleta qe trehohrj nje here e nje kohe, qe ishin futur nja tre njerez me kombesi te ndryshme dhe nje derr. Dolen dy pastaj derri pastaj i treti (nuk po permend kombesite per ceshtje etike). E ky i treti qe plafi fhe dertin u quajt me i forte. Difo qofte ky eshte nje nga programet me te ndyra qe jepen ne TV-et tona.

  Përgjigju
 • Tironci: 26/03/2023 10:29

  Dukshem ! BB nje banalitet qe sjell deficience kulturore dhe sociale ! Ndoshta kjo na pershtatet.... Fatkeqesi ! Tironci

  Përgjigju
 • sokoli: 26/03/2023 10:27

  fatos tarifa mendimi juaj shumë i drejtë por vetëm një gjë desha me ditë çfarë të mire i sjell shoqeris ky(spektakël në thojza se vetëm i tillë nuk është)!

  Përgjigju
  • Eva: 27/03/2023 00:33

   Na sjell nje pasqyre se ku kemi degraduar si shoqeri ne te ashtequajturen "demokraci": te shkaterruar ne gjuhe, ne arsimim, ne moral, qe horri, prostituta, i paedukati, injoranti eshte zotni ose zonje, dhe t'i qe punon me ndershmeri dhe me te drejte je i marre dhe i lene!

  • FATMIRI: 26/03/2023 13:37

   SHOQERIA SHQIPTARE E DEGRADUAR E SEMUR ME KANCER

  • Thanas: 26/03/2023 11:34

   Ndoshta shqiptarët janë të lodhur tashmë me politik dhe duan çdo gjë tjetër.

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

S'ndalen pasojat e nëndeklarimit! Mbi 55% e punonjësve nuk arrijnë pagën mesatare! Shtohen ata me rroga minimale

S'ndalen pasojat e nëndeklarimit! Mbi 55% e punonjësve nuk arrijnë pagën mesatare! Shtohen ata me rroga minimale