Faturat e hotelit në Barcelonë dhe 'Silicon Mix'/ Arbër Mazniku dhe Niko Peleshi mbi 90 minuta në prokurori (VIDEO)

TIRANË- Dy zyrtarët e lartë, Arbër Mazniku, nënkryetar i Bashkisë Tiranë dhe ish- ministri i bujqësisë Niko Peleshi janë pyetur nga Prokuroria e Tiranës si person që kanë dijeni për rrethanat e hetimit, në lidhje me pagesën e një fature hoteli nga një biznesmen dhe futjen e pesticidit "silicon mix" në territorin shqiptar.

I pari që u paraqit në prokurorinë e Tiranës teksa ora shënoi 11:00 ishte Mazniku, për të cilin prokuroria kryen hetime nëse ka shkelur ligjin teksa biznesmeni Shkëlqim Fusha i ka paguar atij një faturë hoteli në Barcelonë.

Arbian Mazniku (djathtas)

Këto hetime nisën pasi në media u publikua fatura dhe Partia Demokratike akuzoi Maznikun se kish shkelur ligjin. Numri dy i bashkisë Tiranë në dalje pas deklarimeve u shpreh se iu përgjigj Prokurorisë për të hedhur dritë mbi baltën dhe lajmet e rreme.  "Është që t'i japim drejtësisë informacionin, sepse vetëm e vërteta mund baltën, zhurmën dhe 'Fake News', tha Mazniku pasi u morr në pyetje.

Ndërsa ish-ministri i bujqësisë i cili nga media është akuzuar se ka lejuar futjen në treg të pesticidit "Silikon Mix" u paraqit në 12:00 pa praninë e një avokati, por në përfundim të deklarimeve pyetjes së mediave u përgjigj vetëm me ‘’mirpafshim’’.

1569838455_peleshi.jpg

Ish-Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi sot te Prokuroria e tiranës

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erioni: 30/09/2019 15:53

  Mazniku e ka te provuar akuzen e korrupsionit. Duhet te ishte arrestuar dhe cuar ne gjykate. PS duhet te pastroje vetveten nga maznike pafund qe kane marre peng shtetin.

  Përgjigju
 • eri: 30/09/2019 12:59

  nuk eshte akuze e PD doli ne media dhe PD e perdori si rast dhe mire beri ,...Pse doni ta zhvlersoni si rast Zotria eshte super i korruptuar bashke me kryeatarin po bejne baterdi ndertimesh ne tirane pa kriter

  Përgjigju
 • ana: 30/09/2019 12:53

  Ky ja fut kot,tip mashtruesi.Fatura eshte paguar nga Fusha sh.p.k.,ky flet per gjera te tjera,fol kot,pa lidhje.Eshte shume e thjeshte,faturen e ka ne prokurori,apo edhe ky si Likja,qe kur kapen thone jo,eshte manipulim

  Përgjigju
 • tani: 30/09/2019 12:28

  "babale" cdo denoncim I PD.Mos ja vini me veshin.Pune horash

  Përgjigju
 • toni: 30/09/2019 11:58

  zorraxhinj mbeten. qylaxhinj. kane 20 vjet ne poste te larta dhe akoma duan dhomat e hotelit tua pagojne te tjeret. kalbeni brenda bashke me shoqnine

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet