Filmi 'Gjirokastra', aktorë shqiptarë dhe rusë kujtojnë një kapitull pak të njohur në historinë e tyre të përbashkët

Brenda mureve të gurta të një kështjelle të shekullit të 13-të, aktorë shqiptarë dhe rusë po përpiqen të kujtojnë një kapitull pak të njohur dhe të diskutueshëm në historinë e tyre të përbashkët.

Një film për dhunën e komunizmit kundër çifteve të përziera të huaj.

Ky është bashkëprodhimi i parë i përbashkët midis Shqipërisë dhe Rusisë në pothuajse 70 vjet dhe filmi i parë me metrazh të gjatë që eksploron fatin tragjik të çifteve të përzier të persekutuar nga regjimi komunist i Enver Hoxhës

Producentja ruse Nina Kovaleva thotë se “Është një film historik rreth viteve 60-të, vite në të cilat dy vendet prishën marrëdhëniet, një ndarje e dhimbshme për të dyja palët. Një këputje diplomatike që do të shkatërronte jetën e mijëra çifteve

Shkruar nga Ismail Kadare, kjo dramë historike - e titulluar "Gjirokastra", i njohur si "Qyteti i Gurtë”, ku zhvillohet historia – flet për djem të rinj shqiptarë që shkuan për të studiuar jashtë dhe u kthye në shtëpi me një grua të huaj nga Rusia ose një vend tjetër komunist.

Problemet filluan pasi lidhjet e Shqipërisë me Moskën u prishën në vitin 1961, një këputje diplomatike që brenda natës i ktheu këta të rinj shqiptarë në tradhtarë.

Regjisori rus Yuri Arabov e përshkruan filmin si një "haraç për të gjithë viktimat e pafajshme të regjimeve totalitare".

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ku do të pushoni këtë verë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Juliana Pasha dhe Lulzim Basha