“Firzamonika ime vajton për ju”, dedikimi special i kompozitorit për Rikard Ljarjan

Ndonëse largimi fizik i tij nga kjo botë ndodhi në kohë të zymta, miqtë e dashamirësit nuk njohin barriera për të nderuar kujtimin e tij. Rikard Ljarja u shua këtë të hënë në moshën 77-vjeçare, dhe ata që s’mundën të jenë pranë tij në përcjelljen e fundit, e përshëndesin përmes fjalëve të ngrohta, artit, muzikës, që ai i pati ushqim të shpirtit. Ndër ta, kompozitori Enver Shëngjergji, i jep lamtumirën përmes një homazhi në firzamonikë. "Lamtumire kolosi I kinematografisë shqiptare. Ju nuk do te na shihni ne. Por ne dhe brezat qe do the vijnë do ju shohin për jetë. Ju jeni aty në ekran i pavdekshëm me gjithçka që na dhuruat me figurat artistike që gdhende me mjeshtri në interpretimin tuaj",  shprehet Shëngjergji.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Sot Shqipëri-Itali, Rama për “Tutto Sport”: Do më pëlqente barazim me Italinë

Sot Shqipëri-Itali, Rama për “Tutto Sport”: Do më pëlqente barazim me Italinë