'Ma kapi dorën dhe nuk e lëshoi më', rrëfimi i Marjetës në dokumentarin për Rikard Ljarjan

'Ma kapi dorën dhe nuk e lëshoi më', rrëfimi i Marjetës në dokumentarin për Rikard Ljarjan

Marjeta Ljarja gjatë prezantimit të dokumentarit

Në kuadër të 80-vjetorit të lindjes së aktorit të ndjerë Rikard Ljarja po shfaqet sot në kinema “Millenium” filmi dokumetar “Rikard”, me regji të Mevlan Shanajt e skenar të Natasha Lakos. Të pranishëm janë familjarë e të afërm, bashkëshortja Marjeta, e cila përlotet teksa radha e gjatë e dashamirësve, kolegëve të tij e bëjnë gjigande buqetën e karafilave. 

Dokumentari nis në Shkodrën e Ljarjas, ku dhe la amanet të prehet. Në të bashkëshortja rrëfen njohjen me të, kur ishte vetëm 22-vjeçe.

“Ishte diçka e vendosur që në fillim. Më kapi dorën dhe nuk ma lëshoi më kurrë” rrëfen ajo.

Teksa tregojnë më tej se kanë preferuar të bëjnë një jetë të thjeshtë dhe të tërhequr.

Po ashtu, pjesë e dokumentarit janë dhe fëmijët e tij që rrëfejnë dashurinë e përcjellë nga babi i tyre, pasionin për leximin, vështirësinë për të pranuar ikjen e tij.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Populli.: 02/04/2023 12:52

    Respek te thelle per aktorin e madh.Pi gjuthashtu e per familjen e tije.Ai do te mbetet gjithmone nje YLL i kinematografis shqioetare.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Erdogan anulon takimet, përkeqësohet gjendja e tij shëndetësore

Erdogan anulon takimet, përkeqësohet gjendja e tij shëndetësore