Frrok Çupi: Ilir Meta po përgatit grusht shteti në 25 prill! Sinjalet janë dhënë

Ilir Meta

Analisti Frrok Çupi teksa komentuar ngjarjet politike në vend, e cilëson Ilir Metën si një president me vese politike shkatërrimtare, që qeverisjen e vendit do ta shkatërrojë pikërisht me grushtin e shtetit.

Çupi ka theksuar se Meta nuk do të pranojë mandatimin e Ramës si kryeministër dhe sipas tij, këto sinjale vijnë nga familja presidenciale dhe politika opozitare. 

“Nuk mund ta them, as jo, as po. Dhe sikur të ishte president i Republikës, për mua do ishte një vlerë për shtetin. Një president pa vese do ishte e tmerrshme. Një president pa cepa do ishte e tmerrshme dhe një president që ka vetëm vese si Ilir Meta është më e rëndë se çdo gjë tjetër. Një president pa vese do ishte e tmerrshme. Një president pa cepa do ishte e tmerrshme dhe një president që ka vetëm vese si Ilir Meta është më e rëndë se çdo gjë tjetër. Veset e Ilir Metës janë vese politike, presidenciale, shkatërrimtare për rendin, që do të thotë se Ilir Meta shërben vetëm në klubin e vet familjar politik, shërben gjitha aktet që realisht rrënojnë të gjithë shtetin dhe shoqërinë, shërben grupimet e vogla të shoqërisë, të cilat tentojnë të marrin mazhorancë të paqenë dhe Ilir Meta përgjithësisht është presidenti i vetëm në Europën fizike, i cili është i njëanshëm kundër kushtetutës së re.

Në kohën që thuhen në boshllëk, me hipokrizi shumë të madhe që është ves dhe gjëja më e rëndë që mund të ketë njeriu, në kohën që thuhen për të dëmtuar qeverisjen e vendit, për të kryer një grusht shteti që ka menduar ta kryejë me 25 prill siç dhe po flitet. Këto më thoni nëse  nuk janë vese apo virtyte. Çfarë virtyti mund të jetë për një president shkatërrimi i shtetit?”, tha Çupi në “Top Talk”.

Sipas analistit, për të dëmtuar qeverisjen e vendit , Meta mendon për një grusht shteti të cilin sipas tij ka menduar ta kryejë me 25 prill.

Pjese nga biseda:

Pyetje: A është skenar politik marrëveshja Rama-Nano për të mbështetur Ramën për mandatin e tretë dhe të bëhet president.

Çupi: Nuk mund ta them, as jo, as po. Dhe sikur të ishte president i Republikës, për mua do ishte një vlerë për shtetin.

Pyetje: E ka sulmuar Ilir Meta duke i kujtuar veset.

Çupi: Një president pa vese do ishte e tmerrshme. Një president pa cepa do ishte e tmerrshme dhe një president që ka vetëm vese si Ilir Meta është më e rëndë se çdo gjë tjetër.

Pyetje: Çfarë vesesh ka Ilir Meta?

Çupi: Veset e Ilir Metës janë vese politike, presidenciale, shkatërrimtare për rendin, që do të thotë se Ilir Meta shërben vetëm në klubin e vet familjar politik, shërben gjitha aktet që realisht rrënojnë të gjithë shtetin dhe shoqërinë, shërben grupimet e vogla të shoqërisë, të cilat tentojnë të marrin mazhorancë të paqenë dhe Ilir Meta përgjithësisht është presidenti i vetëm në Europën fizike, i cili është i njëanshëm kundër kushtetutës së re.  

Pyetje: Për këto arsye, për të mbrojtur kushtetutën e shkelur, për të mbrojtur demokracinë e rrënuar, për të mbrojtur median e lirë, për të mbrojtur integrimin, për ti thënë stop largimit të popullit në emigracion. Këto janë vese apo virtyte?

Çupi: Në kohën që thuhen në boshllëk, me hipokrizi shumë të madhe që është ves dhe gjëja më e rëndë që mund të ketë njeriu, në kohën që thuhen për të dëmtuar qeverisjen e vendit, për të kryer një grusht shteti që ka menduar ta kryejë me 25 prill siç dhe po flitet. Këto më thoni nëse  nuk janë vese apo virtyte. Cfarë virtyti mund të jetë për një president shkatërrimi i shtetit?

Pyetje: Pse shkoni kaq thellë dhe kaq larg duke menduar grushtin e shtetit? Ka gjasa të ndodhë në realitet?

Çupi: Sinjalet që janë dhënë sidomos nga familja presidenciale dhe politika opozitare po dëshmojnë që me datën 25 prill edhe sikur të fitojë PS, që do të thotë Rama shumicë, përsëri Presidenti i Republikës Ilir Meta nuk do të pranojë mandatimin e tij si kryeministër.

Pyetje: Cfarë ndodh pas kësaj nëse i shkojmë një skenari hipotetik? Jemi në ‘97-tën e dytë, të përsëritur në 2021?

Çupi: Në forma të tjera, por mendoj se ashtu siç premtoi ambasada e SHBA, deri atë ditë do të kemi Gjykatë Kushtetuese. Ta zëmë se nuk do të ketë Gjykatë Kushtetuese, do të ketë një tension shumë të madh ku do të ndërhyjnë fuqitë e mëdha.

Atëherë vijmë para fenomenit që do hapet diga para hidrocentralit. Nëse Ilir Meta do bënte këtë gjë, të gjithë jemi të vdekur. Do të thotë se i gjithë populli shqiptar futet në varr për së gjalli prej presidentit që ju thoni se është pa vese.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento

Komente

 • Akrepi: 09/02/2021 07:42

  C'far thoni , e kush eshte Meta , te pregatis e zbatuar puc ndaj pushtetit . Opganizime te ketij niveli nuk mund ti opganizoj as Ministri i mbrojtejes apo i brendshem , qe e kane forcen e dhunes ndaj tjeterit . Nuk miret vesh , perse i ngrihen aftesite dhe mundesite nje njeriu qoft dhe presidenti , te eleminoj nje pushtet te tere te mirorganizuar . Kujt i duhen keto fjasko qe i prodhon nje tru prej harabeli ?. Kush dreq ju paguan , te trembni dhe shkaterroni popullin , me hamendesi te tilla . Shqipetaret jan te denuar te paguajne , barbarit qe u prodhon mendia barbareve . Ne drq te vini , qenie pa din e pa iman .

  Përgjigju
 • Populli: 09/02/2021 01:46

  TE GJITHE NE VOTIME TE GJITHA VOTAT PER KANDIDATET E FRONTIT DEMOKRATIK.

  Përgjigju
 • Tirona: 08/02/2021 21:43

  Mos u frikesoni se Ata 6000 trupa te Natos nuk jane vetem per stervitje

  Përgjigju
 • LORA: 08/02/2021 21:28

  Deri ne 25 prill do te kthjellohen shume gjera themeltare per publikun,i cili ka ne dore verdiktin e ardhmerise dhe prosoerimit te jetes se vet. Presidenti liliput lesh-e-list eshte tuj ngordh (bashke me particken e tij) nga frika e vullnetit sovran. Nuk e shihni si po zvogelohet dhe plaket cdo dite?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve