Fshehu pasurinë, shkarkohet kreu i Apelit të Durrësit, që pa 'El Classico'-n me paratë e biznesmenit

Kryetari i Gjykatës Apelit në Durrës Petrit Çeno është shkarkuar nga detyra nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pasi rezultoi se ka fshehur pasurinë. Ai nuk ishte i pranishëm në seancën e sotme. Gjyqtari ka deklaruar tre apartamente, dy në Tiranë me sipërfaqe 144 m2 dhe 79m2 dhe një apartament 98 m2 e garazh 22m2, automjet me vlerë 18.500 mijë euro, 3 mijë metra 2 ullishte dhe një tjetër me sipërfaqe 2775 m2. Kryegjyqtari i Apelit në Durrës sipas ILDKPI nuk ka burime të ligjshme, ka kryer fshehje të pasurisë dhe deklarim të rremë.

Petrit Çeno u bë i njohur 5 vite më parë, pasi së bashku me dy gjyqtarë të tjerë të apelit në Durrës  Kliton Spahiu dhe  Petraq Dhimitri shkuan në Spanjë në tetor 2014 në shoqërinë e biznesmenit Namik Sadiku – pronari i një kompleksi turistik në Durrës dhe se udhëtimi është paguar prej tij.

Ky udhëtim përfshinte ndjekjen e ndeshjes së futbollit midis Real Madrid dhe Barcelonës, i njohur si derbi “El Classico”. Biznesmeni Sadiku ishte palë në një çështje gjyqësore në Gjykatën e Apelit Durrës, ku relator ishte gjyqtari Spahiu dhe anëtarë të trupit gjykues ishin Petrit Çeno dhe Petraq Dhimitri.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Operacioni në Vlorë/ A besoni se Shqipëria është kthyer në 'varr' për mbetjet toksike që vijnë nga jashtë?

Komento

Komente

 • Artan: 27/02/2019 16:23

  Ky është gjyqtar skandaloz.Hajdut me çizme.Ka vënë pasuri të madhe.Është edhe i paaftë. Djalj i tij i bënte moral pak ditë më parë Rudina Hajdarit që ta digjte mandantin e deputetllëkut dhe të vepronte si ky që nuk do ta merrte mandatin kur ti vinte radha. Një hale më pak në sistemin e drejtësisë ne largimin e Petrit Çenos.Rtoftë SHBA dhe BE që po na i largon këto hiena nga sistemi i drejtësisë.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 27/02/2019 15:04

  Qe ti e meriton te ikesh nga sistemi kete nuk e luan topi, por edhe sikur te te kene hequr kot mjafton te provosh ate padrejtesi qe per vite te tera i ke bere personave te pafajshem, duke i denuar pa prova me ato palo prokurore, duke i zhvatur leket dhe me keqja duke mos denjuar as te hapesh dosjet sikur nje here.

  Përgjigju
 • Tef: 27/02/2019 12:49

  Keta te marrin shpirtin si gjyqtare Sidomos petraqi me 2 mbiemra ka bere kerdine ne Sarande dhe Gjirokaster Me i pafytye burre nuk gjendet Vetem ne emer te babait tij ne sarande figurojne shuma monetare dhe prona

  Përgjigju
  • Ilit: 03/03/2019 08:29

   Po ati Petraq pederastit kur i vjen radha Te pregatitet te ktheje eurot qe ka marre