POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Futbollisti me origjinë nga Baharini i shpëton ekstradimit/ Emra të njohur në mbështetje të tij

foto ilustruese Futbollisti Hakeem Al Araibi

Futbollisti Hakeem Al Araibi arrestimi i të cilit nxiti një protestë është liruar nga burgu pasi Baharini tërhoqi kërkesën për ekstradim.
Hakeem al-Araibi, i cili është shtetas i Bahreinit, iku në Australi në vitin 2014 ku dhe luan  për Pascoe Vale FC në Melburn.

25 vjeçarit iu dha azili politik nga autoritetet Australiane pasi ishte në kërkim nga autoritetet e Bahreinit.
Ai u fotografua me këmbë të lidhura, teksa shkonte në një nga proceset gjyqësore, ndërsa menjëherë reaguan edhe organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Al Araibi u arrestua në Bangkok në nëntor në një njoftim të Interpolit të kërkuar nga Bahreini. Ai kishte udhëtuar për në kryeqytetin tailandez në muajin e mjaltit.

Qeveria australiane, Fifa dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar bashkë me yje të shumtë në botën e futbollit përfshirë Didier Drogba dhe Jamie Vardy përkrahën futbollistin duke bërë thirrje për lirim e tij. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Tailandës (OAG) i kërkoi gjykatës të mbyllë procedimet kundër al-Araibit. 

Ministria e jashtme e Bahreinit ka thënë të hënën se pavarësisht përfundimit të procedurave të ekstradimit, dënimi i futbollistit ende qëndronte. "Mbretëria e Bahreinit ripohon të drejtën e saj për të ndjekur të gjitha veprimet e nevojshme ligjore kundër z. Al-Araibit", shtoi ajo.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento