Gazeta gjermane artikull për tensionet në veri të Kosovës: Politikat e Kurtit në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Gazeta gjermane artikull për tensionet në veri të Kosovës: Politikat e Kurtit në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ka publikuar një artikull ditën e sotme rreth tensioneve në veri të Kosovës. Pavarësisht se artikulli është shkruar nga gazetari Michael Martens që e kishte intervistuar Kurtin para disa muajsh, sërish ka Kritika të shumta për qeverinë e Kosovës.

Në artikullin e titulluar “Kush po bën lojë të gabuar në Kosovë?” flitet për tensionet në veri të Kosovës ku theksohet se politikat e kryeministrit të Kosvoës janë në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit.

“...politikat e kryeministrit kosovar Kurti janë në përputhje me planet serbe për destabilizim të rajonit,” – shkruan Martens mes tjerash në këtë artikull, duke e argumentuar më tej këtë pikëpamje.

Më tej në artillu Martens shkruan se një konflikt i ri në Evropën Juglindore është gjëja e fundit që i duhet perëndimit aktualisht.

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dëshiron të përdor gjithë pushtetin e tij për të siguruar monopolin e shtetit në përdorim të dhunës në veri. Presidenti serb Aleksandër Vuçiq, qeveria e të cilit nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, dëshiron ta pengojë një gjë të tillë – dhe ka qenë goxha e suksesshme deri tash. Megjithatë, Kurti po ia bën panevojshëm shumë të lehtë.” –  theksohet në një tjetër paragraf.

Si po e bën Kurti më të lehtë për Vuçiçin?

Në artikull Martens shkruan se Kurti po pengon krijimin e Asociacionit me arsyetime që sipas tij janë të dobëta. Sipas gazetarit gjerman, argumentet e Kurtit mbi asociacionin nuk qëndrojnë.

“Përveç faktit që enklavat serbe në jug, të rrethuara nga vendbanime shqiptare, nuk mund të shkëputeshin lehtë nga pjesa tjetër e Kosovës, vetë qeveria kosovare ka fuqinë t’ia heqë lehtë këtë instrument Vuçiqit. Modelet e një Asociacioni sigurisht që janë të imagjinueshme, të cilat do t’i mundësonin pakicës serbe të vetëqeverisej në masë të madhe pa rrezikuar shtetin kosovar.” – argumenton tutje Martens.

Sipas tij, duke e refuzuar edhe vetë idenë e një Asociacioni serb të komunave, Kurti po e bën më të lehtë planin e Vuçiçit për destabilizimin e Kosovës dhe për fajësimin e Prishtinës për një gjë të tillë.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri/ Emisarët e SHBA e BE 2 orë takim me Kurtin, Escobar: Shpresojmë të dëgjohemi! Lajçak: Prezantuam 3 kërkesat tona


SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zelensky: Macron më tha se asgjë nuk do të ndryshojë për Kievin

Zelensky: Macron më tha se asgjë nuk do të ndryshojë për Kievin