Gazetarët jashtë Kuvendit, delegacioni i BE: Keqardhje për mungesën e konsultimeve! Rregullat nuk janë në përgjigje të udhëzimeve tona

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri ka reaguar në lidhje me dëgjesat publike dhe qasjet e mediave në Parlament për të mbuluar punën e seancave dhe komisioneve.

Delegacioni i BE, në një reagim të Twtitter, thekson se është i keqardhur për mungesën e konsultimeve me mediat përpara miratimit të rregullave të reja nga Parlamenti.

Më tej nënvizon se këto rregulla nuk janë në përgjigje të udhëzimeve të BE-së ose këshillave të dhëna nën ndihmën e IPA-s, të nisura në këtë kontekst në vitin 2014.

'Dëgjesat publike dhe qasja e mediave në Parlament për të mbuluar punën e seancave dhe komisioneve të tij janë elemente të rëndësishme të një demokracie liberale.

Keqardhje për mungesën e konsultimeve me mediat përpara miratimit të rregullave të reja nga Parlamenti. Këto rregulla nuk janë në përgjigje të udhëzimeve të BE-së ose këshillave të dhëna nën ndihmën e IPA-s, të nisura në këtë kontekst në vitin 2014.'- shkruan BE.


Lajmi kryesor:

Gazetarët protestojnë për vendimin e kryesisë që i lë jashtë, Kuvendi: Sistemi i ri rrit transparencën! Delegacioni i BE-së: Rregullat nuk janë në përgjigje të udhëzimeve tona (VIDEO)


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?×

Lajmi i fundit

John

Studimi i Deloitte Albania/ Hapat e parë në tregun e punës: Të rinjtë zgjedhin modelin e punës hibride, jo atë tërësisht online