Gjekmarkaj: Kronikë për veten dhe atë çka mbetet!

Gjekmarkaj: Kronikë për veten dhe atë çka mbetet!

Kuvendi

Per mua qe një ditë e veçantë feste. Vetë Kryezevendes Lideri Muli më takoi  me solidaritet pas fjalimit. U ndjeva i fortë. Me gjasë kisha qelluar në shënjë. Ja nduka vetullat Babos. Të tjerve u thashë ç’bëni more ju plaçin sytë , ju plaçin. Qënki jeziter.

Ai nuk është nga ata që ta ha hakun perkundrazi. Mbeshtetja e tij do më frymëzoje për më tej. Lengata e kishte hequr ca në shendet por jo në vendosmeri. Bana syri i majtë i Doktorit si dhe autorja e librit të zi të zgjedhjeve me ndoqi në këmbë pa shumë vemendje,  me paragjykim të dukshem siç e meritojnë sterhollimet intelektuale, vicklat e yshklat e teperta,  dukshem e befasuar nga sjellja atërore e Kryezevendesit babaxhan.

Mengjesi kishte ngjyrë bizele si kostumi i Ermos. Qerratesha e ndezi shamaten e tollovinë me shumë pasion duke gjetur hazer xhevapin e Gaz Bardhit. Ermua është mbreteresha  e sherrit.  Klodiana Bushka skuqej edhe më nga pasiguria e situates. Doktor Tritani në kerkim të së drejtes së neperkembuar të Opozites  e quajti “pocaqi” atë që e pat perjashtuar nga grupi në ato kohe të errta. Luli  me sygjeroi ta shenoj si fakt per kroniken.

Nuk ja prisha se mu dhimbs. Mbeta pa e pyetur a je i kenaqur me Gaz Bardhin si kryetar grupi se është gojkeq ai si vershimi i Lanes ? Ta shihje si fliste dhe Doktorit zemra mal.  Erdhi kjo dite e bekuar. Sajmua Korreshi për t’ja shtuar merzinë  Liderit të vogel historik i kendontë pas shpine “ tuj tuj tuj O Sali o Baba  kthehu prapë  se bëmë shaka/ Ky Lul Basha na doli qerrata/ tuj tuj tuj.

Jorida kjo Shën  Mari e Opozites tek ecen në  “via crucis”  pikellohet që salla është bosh kur i bie rralla per të folur. Sot shpernadu disa buzëqeshje, një Lulit, dy Gazit, një Braçes, një çerek mua, një çerek edhe Tonit se helbete nuk i dukemi dhe aq të rëndesishem.  Ehu ka hierarki në begenisje.

Salianji ai njeriu i mirë dhe i pa të keq që të gjithë njohim, ky klerik i kohrave moderne me thirri në kafe.

Vajta. Me sytë që i rrotullon si zog dreqit e me shpejtësinë e tij vuri re diçka e me tha “Fate Media po hyn në sallë, ke gjë per të thënë?”. E kqyra dhe vertetë Fatja me hap të konsoliduar nga eksperienca si lider u fut deri në gjysmen e akçihanes, ngadalë rrotulloi koken i bindur që mbi supe mbante globin teksa vullneti i tij është leve Arkimedi.

Kosta i Lindites dhe i Gramozit mbi ballë kishte një plagë të cilen nuk mundohej ta fshihte. Me zor priti ta pyesja ç’të ka ngjarë more i uruar?  Po ja tha isha në aeroport në Mynih po fliste Babo në Keshillin e sigurimit kur befas dikush nderroi kanalin dhe unë si dash shkova dhe e thyeva televizon me kokë në shënjë proteste.

Po Lindita ç’bëri? Me pa me admirim shpjegoi e me inkurajoji të vazhdojë keshtu., me tha që ai curril gjaku është dekorata më e madhe që shekujt  e as akademizmat nuk ta dhanë.

Laert Duro i cili në magazen e tij ka domixhanë me kartela ku shkruhet, lot i sinqertë, lot rastesor, lot i ngrohtë, lot krokodili, lot i ëmbel , lot i vertete, etj rrinte si i shushatur në mos dijen se ku ta klasifikonte këtë rast të ri trimerie. Arben Pellumbi shfaqi pak xhelozi sesi Kosta ja del ti bëjë të dukshme aktet e tij si grushtet ndaj Çelinit në Ponte Vekio në Firence ndersa ai vuan së brendshmi në ndjesitë e tij në pritje që hilerat e grekerve ti mund vullneti i Perendisë.

Ulsiu kishtë vënë pak bark nga stresi i një vere mbushur me gojë të liga ndersa në dorë mbante dosje me amnistira e ligje që ju dridhte zemren çunave të Dubait. Pas betejes me Mulin rrinte si kalores nurses e I plagosur  pranë Mimi di Puccini  e hallë Ikonomit. Nasip beu kohet e fundit është gjithnjë e më i gezuar ndonëse më shumë qesh Xhemali i njohur tanimë si konfucisti i Kuvendit.

Dilo Nasufi nuk shihet dhe Bujari i Lushnjes nuk ka bërë kënge të reja per Babo komandantin. Ismet Beqiri vigjilent  pas debatit me ruset në OKB  e nxorri një nga xhani  duke mbjellur xhelozi “ Në Nju Jork në atë kulle xhami foli Babo partizani/ në Mallakaster mberriti nami/ si Enveri në Paris shkelqeu Babo në  atë mexhlis/Krah ju bë Zelensk evlatit i theu hunden rus veshgjatit/. Bledi Çuçi e degjoi e metoi me vete nuk do ishte keq ta bëja edhe unë një , koha po kalon. Elisa e veshur me të ullirta si militare priste lajm të nisej nese trupat e Lavrovit i ngrinin Babos pusi. Here pas here gjuante me grusht si Rambo pata frike mos i bën dëm syzet ministrit te ri të financave dhe na merr shejtani shifrat.

Qeveria u bë def nga sytë , atje kishte mbetur vetem Tao si bimbash në sokak. Margeriti nuk u pa dhe natë na i bëri zemrat e uruara. Etilda  aq e heshtur sa qe nuk na i ndriçoi ato . Bora rrinte si një monalize imobile mbi kompjuterin esaj si e vetmja stakanoviste e mazhorances. Ina Zhupa po e tund dhenë nën miratimin solemn të Luan Baçit. Në kohen kur stomaku kerkonte ndihme xhymerti Xhelal Mziu erdhi si peshqesh i pejgamberit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përsëritet rasti 'Dwamena' në Spanjë, futbollisti pëson arrest kardiak në fushë! E shpëton pajisja

VIDEO/ Përsëritet rasti 'Dwamena' në Spanjë, futbollisti pëson arrest kardiak në fushë! E shpëton pajisja