Gjeologji-Miniera në protestë: Nuk e
lëshojmë godinën për pallat drejtësie

Gjeologji-Miniera në protestë: Nuk e<br />lëshojmë godinën për pallat drejtësie
TIRANË - Për të disatën herë, studentët e Fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave në Tiranë janë ngritur në protestë kundër vendimit të qeverisë që ja kalon godinën Gjykatës së Lartë. Këtë të premte ata kanë bojkotuar mësimin dhe ju drejtuan "Sheratonit" aty ku përfaqësues të kryeministrisë dhe Ministrisë së Drejtësisë po mbajnë një takim prezantues të projektit që do ta shndërrojë godinën me histori 60-vjeçare të Fakultetit të Gjeologji-Minierave në "pallat drejtësie".

protesta studenteve te drejtesise
 
Shqiptarja.com mëson se disa prej studentëve hynë në takim, por nuk dihet se çfarë është biseduar mes palëve dhe nëse kërkesat e tyre janë marrë parasysh.
 
Më herët, ndërsa marshuan me pankarta në duar, studentët u shprehën se kryeministri i ka lënë në baltë. "Kryeministri Rama na premtoi zgjidhje, por sot po na hedh në rrugë", - u shprehën ata.
 
Ashtu sikurse kanë deklaruar edhe më parë, studentët u shprehën se nuk do të ndalin protestën e tyre derisa sa tu jepet garanci që nuk do të lëvizin nga godina ku akltualisht zhvillojnë mësimin.
 
"Ky fakultet ka bërë historinë, këtu nisi dhe protesta e dhjetorit ‘90", thanë ata.

protesta studenteve te drejtesise
 
Sipas vendimit të qeverisë të marrë më 5 nëntor, godina e Fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave, me të gjitha hapësirat e saj kalon nga administrimi i Ministrisë së Arsimit dhe i Universitetit Politeknik në atë të Ministrisë së Drejtësisë. “Objekti do të përdoret në funksion të qëllimit dhe veprimtarisë së Gjykatës së Lartë”,-thotë Vendimi i Këshillit të Ministrave.

protesta studenteve te drejtesise

 Foto të tjera 

Protestës së studentëve iu bashkuan edhe studentë të lëvizjes “për Universitetin” të cilët u solidarizuan me kauzën për të cilën protestojnë studentët e Gjeologji Minierave.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion