Gjykata e Lartë regjistron rekursin e Saimir Tahirit

Saimir Tahiri

Regjistrohet rekursi i ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri në Gjykatën e Lartë. Relatori i çështjes së Saimir Tahirit do të jetë Ilir Panda.

Ish ministri i Brendshëm u dënua me 3 vjet shërbim prove, por më pas Gjykata e Apelit e dërgoi sërish çështjen për rigjykim.Tahiri u akuzua për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’.

Akuza e argumentuar nga prokuroria ishte për përfshirjen e ish-ministit në 4 episode trafikimi droge nga 2013-2015, por pa dhënë detaje për rolin konkret të tij.

Në vendimin e arsyetuar të Gjykatës, në analizë të të gjitha provave të paraqitura nga Prokuroria, nuk rezultonte asnjë fakt, që ta përfshijë ish-ministrin në trafikun e drogës dhe bashkëpunimin me grupin kriminal të Habilajve, kryetari i të cilëve është Mojsi Habilaj, i arrestuar dhe në gjykim në Itali. Po ashtu, thotë gjykata në arsyetimin e saj, pas përgjimeve edhe të prokurorisë italiane ku Habiljat diskutojnë për dhurata që do ja japin ministrit, çmohet fakti se nuk ka prova të mjaftueshme për t'i lidhur këto dhurata apo shuma monetare se do të shkonin tek Tahiri. Në bazë të këtyre fakteve gjykata vendosi dënimin me 3 vite shërbim prove. 

D.P./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

 • Crocodili: 29/09/2020 23:37

  E raa Faja nga filuuu , ene e hangri zdromsi Fiku jaaar ninaaa jarniii hopa ene Saja do e haj te gropaaaa .......

  Përgjigju
 • Mona: 29/09/2020 16:41

  Ne te mire a ne te keqe ka qene ministri brendshem ma i mire sepaku ne tridhet vjetet e fundit.

  Përgjigju
 • une di te dhjes vete: 29/09/2020 14:13

  o ylliii hatedhari o te pifsha dolline

  Përgjigju
 • O neri: 29/09/2020 13:39

  Ti duhet te jesh djali ydhit ose pkesa e zgjatuar e ti o ner rreziku. Ydhi eshte zonje grua dhe jo ai qe ti mendon. Te fala Gjonit dhe Braçes

  Përgjigju
 • Ela: 29/09/2020 13:27

  Gjigant.le te haj mut Ilir Meta ,vaft ne te monikes,te pakten ishe qytetar dhe njeri jo fshatar skrapari.Ktheju politikes

  Përgjigju
  • UKU MOMLIT: 29/09/2020 17:21

   Çlidhje ka ketu ilirhaleja,ky "rilindasi" rames duhet te pergjigjet per pislleqet qe ka bere si ish minister i brendeshem dhe smundet ta kaloj me nje autokritike bolshevike apo me denim politik si i perjashtuar nga partia e tij e pisllekut. Ky shkelesligji i veshur me koracen shteterore te Ministrit Brendeshem duhet te ndeshkohet me heqie lirie patjeter edhe per faktin se eshte nje fil i rames dhe rilindjes mjerane shqiptare,ose i SKENËS KORRUPTIVE TE KLANSEKTIT PS,PD,LSI.

 • Ermal: 29/09/2020 13:01

  Shpetoj dhe ky

  Përgjigju
 • Ydhi hatedhari: 29/09/2020 11:44

  Me burg e ke vendin o kriminel. Plehre

  Përgjigju
  • neri: 29/09/2020 13:28

   ha ha ha ti qe del ne emer ydhit,kriminel 100 breza je pavaresishte se punon ne dogan boll ke nje jete qe po vjedh o ydhi×

Lajmi i fundit

John

Videolajm/ Në prag të pavarësisë, të rinjtë e FRESSh vendosin 700 flamuj kombëtar në qendër të Sarandës në kujtim të viktimave COVID