Goditja e grupit ‘Bajri’, mediat holandeze: Krerët e bandës shqiptare arrestohen në Roterdam

Shkrimi per grupin 'Bajri' ne mediat holandeze

Goditja e grupit ‘Bajri’ në Tiranë, Shkodër dhe Roterdam ka bërë jehonë. Mediat holandeze,  'De Telegraaf' shkruan se dy prej drejtuesve të këtij grupi janë arrestuar në Roterdam, ndërsa bëhet fjalë për Behar Brajoviq dhe Samet Hallunin.

“Dy të ndaluarit, të afërm me njëri- tjetrin, përkatësisht të moshave 45 dhe 34 vjeç, dyshohet të jenë anëtarë të bandës famëkeqe të Bajrit, që rezulton të jetë një rrjet kriminal ndërkombëtar. Përveç prostitucionit, grupi dyshohet se kryente grabitje me armë, organizonte lotari të paligjshme, etj.

Ambasadori i Holandës përgëzoi Policinë dhe Prokurorinë shqiptare për bashkëpunimin e suksesshëm. Lajmi për arrestimin e grupit u bë i ditur nëpërmjet një konference shtypi, të zhvilluar gjatë fundjavës së kaluar. Aksioni i policisë nisi pasditen e së premtes dhe u finalizua ditën e shtunë dhe u zhvillua njëkohësisht në kryeqytetin shqiptar, Tiranë dhe në Shkodër, një qytet në veri të vendit nga i cili ka origjinën klani 'Bajri'. Një nga të arrestuarit në Holandë, sipas mediave shqiptare, dyshohet se është autor i dy vrasjeve. Lajmi është konfirmuar për 'De Telegraaf' nga burime brenda Qeverisë shqiptare.

Arrestimet në Roterdam tregojnë edhe një herë se keqbërësit nga vendi ballkanik kanë krijuar një rrjet kriminaliteti në Holandë. Vitin e kaluar, policia holandeze u vu në alarm për zgjerimin e shpejtë të grupeve kriminale shqiptare në Amsterdam dhe Roterdam në veçanti” shkruan 'De Telegraaf'.

Grupi Bajri-Të arrestuar nga dy operacionet
1. Behar Brajoviq (Bajri) arrestuar në Roterdam, Holandë;
2. Samet Halluni, i arrestuar në Roterdam, Holandë;
3. Ilir Rustemi, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër;
4. Emrah Plaku, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër;
5. Astmer Bilali, i arrestuar në ndërhyrjen e datës 6 shtator në Shkodër;
6. Armir Grimaj, arrestuar në Shkodër;
7. Safet Rustemi (Bajri), i arrestuar në Tiranë;
8. Fabiol Rexhepi, i arrestuar në Shkodër;
9. Ismet Idrizi, i arrestuar në Shkodër;
10. Denis Brajoviq, i arrestuar në Tiranë;
11. Klaudio Hoxhalliu, i arrestuar në Tiranë.

Në kërkim:
Enver Bajri 45 vjeç dhe N.H., 34 vjeç

Akuza për grupin Bajri
Të gjithë këta persona akuzohen për vrasje me dashje, gjobëvënie, armëmbajtje pa leje, vrasje e mbetur në tentativë, trukim ndeshjesh, armëmbajtje pa leje, të gjitha këto vepra në formën e grupit të strukturuar kriminal. Hetimet kanë zgjatur 6 muaj, ku janë kryer përgjime dhe janë kryer hetime në bashkëpunim me shërbimet e huaja partnere. Janë kryer dhjetëra orë përgjime, mijëra informacione të shkëmbyera me partnerët, janë analizuar mijëra faqe të dhëna, si edhe janë kryer veprime pro-aktve në terren, përmes kontrollit nga ajri (dron) dhe vëzhgimit intensiv.

Si vepra të rënda kriminale, të dokumentuara deri tani janë 2 vrasje të ndodhura në Shkodër, ngjarje e ndodhur në 7 shkurt 2001 dhe ngjarje e datës 20 qershor 2002. Ky grup është i dyshuar dhe po hetohet intensivisht për disa nga ngjarjet e fundit të ndodhura në Shkodër.  Grupi kriminal “Bajri” po hetohet për ekzekutimin e Fatbardh Licit në Shkodër. Fatbardh Lici u qëllua me breshëri kallashnikovi mëngjesin e datës 10 gusht. Lici dhe Bajri prej disa vitesh janë grupe rivale në Shkodër dhe burime nga Task-Forca i thanë Report TV, se dyshojnë që vrasja e Licit është bërë nga grupi “Bajri”.

Grupi "Bajri", në bashkëpunim edhe me grupe të tjera kriminale, brenda dhe jashtë Shqipërisë, dyshohet se trafikonin lëndë të forta narkotike në shtete europiane dhe më pas paratë e përfituara nga ky aktivitet investoheshin brenda vendit. Operacioni policor për arrestimin e personave të mësipërm është zhvilluar njëkohësisht në Tiranë, Shkodër dhe në Roterdam, Holandë dhe zgjati nga mesdita e së premtes dhe deri në orët e para të mëngjesit të ditës së shtunë ku u finalizua. Gjatë ndërhyrjes së Policisë, tre prej anëtarëve të këtij grupi iu gjetën në trup 3 armë zjarri pistoletë, ndërsa në banesë lëndë narkotike kanabis sativa.

Policia në zbatim të urdhrit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda ka sekuestruar 1 resort-hotel në Velipojë dhe 1 lokal në Shkodër në pronësi të tyre, pasi dyshohen se janë produkt i ardhur nga aktivitet kriminal. Gjithashtu janë sekuestruar edhe 3 automjete e një numër i konsiderueshëm celularësh. Operacionet në Shkodër vijnë pas një sërë ngjarjesh kriminale që kanë ndodhur në këtë qytet. Në vetëm 3 muaj, në Shkodër kanë ndodhur 6 vrasje, ku më e fundit ishte ajo e biznesmenit Arjan Ferracaku. 2 persona të tjerë janë raportuar si të zhdukur.

  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë