GOLAT/ Interi nuk ia del në shtëpi, Juventusi e mund në Milano! Lazio mposht Romën në derbi, Napoli 'prek' trofeun në Serie A

GOLAT/ Interi nuk ia del në shtëpi, Juventusi e mund në Milano! Lazio mposht Romën në derbi, Napoli 'prek' trofeun në Serie A

Festa e Fiorentinës

Serie A e futbollit është në javën e 27-të. Me fillim në 12:30 këtë të diel u zhvillua Sampdoria 3-1 Verona, me dorianët që sigurojnë tri pikë pas shumë javësh, duke shpresuar të dalin nga zona e ftohtë. Në 15:00, Fiorentina fitoi 1-0 me Leccen falë autogolit të Gallo në minutën e 27-të. Po në këtë orar, Torino humbi 0-4 në shtëpi nga Napoli. Miqtë e Spallettit duket se kanë "prekur" trofeun e Serie A këtë sezon, duke qenë të pandalshëm. Në 18:00 skena ishte për Lazio - Roma në "Olimpico", me kryeqytetin e Italisë që u vesh i kaltër pasi Lazio fitoi 1-0. Në 20:45 Interi humbi 0-1 me Juventusin në Milano.

Në stadiumin Olimpik të Torinos, vendasit humbën 0-4 me Napolin. Të besuarit e Spalletti nuk e vendosën asnjëherë në diskutim fitoren, duke kaluar në avantazh qysh në minutën e nëntë me Osimhen. Në të 35' mendoi Kvaratskhelia që nga 11 metra nuk gaboi përballë Savic. Në pjesën e dytë dhe konkretisht në të 51 minutë, Osimhen me dopietë shënoi për 3-0, teksa Ndombele në të 68 shënoi për 0-4. Me 71 pikë Napoli prin renditjen e Serie A, 21 pikë më shumë se Interi ndjekës. Torino me 37 pikë qëndron në vendin e 11-të.

Lazio fitoi 1-0 me Romën për javën e 27-të në Serie A. Në "Olimpico", djemtë e Sarrit sigurojnë tri pikë të rëndësishme duke shkuar përkohësisht në vendin e dytë dhe lënë Romën me pesë pikë pas në renditje. Dueli u vendos nga goli i Zaccagni në minutën e 65 të ndeshjes, kjo pas asistit të Felipe Anderson. I vetëm përballë Patricio, sulmuesi i Lazios nuk zhgënjeu. Ndeshja u vendos nga kartoni i kuq i Ibanez pas vetëm 32 minutave lojë, me Romën që luajti për 60 minuta me një lojtar më pak. Veç Ibanez, në pjesën e parë dy pjesëtarë të stafeve u larguan me të kuq, teksa edhe në fundin e ndeshjes arbitri Massa nxori edhe dy herë të kuqin pasi lojtarët dhe stafet u përplasën në fushë. Vlen të theksohet se në minutën e 68 Romës iu anullua një gol për pozicion jashtë loje. Hysaj te Lazio luajti titullar. Roma me 47 pikë mbetet në vendin e pestë. Kujtojmë se para ndeshjes pati përleshje mes tifozëve të Romës dhe policisë.

Derbi i Italisë është i Juventusit. "Zonja e Vjetër" fitoi 0-1 në transfertë me Interin, për ndeshjen e vlefshme për javën e 27-të në Serie A. Djemtë e Allegrit u treguan më të zotët dhe në minutën e 23-të të ndeshjes shënuan me anë të Kostic pas një aksioni të bukur. Asisti i Rabiot u shfrytëzua nga serbi, që me një të majtë pjerrët me tokën e dërgoi sferën pas krahëve të Onana. Pjesa e dytë ishte me raste, teksa të dyja skuadrat shpërdoruan disa të tilla për golin e dytë. Bardhezinjtë kishin edhe dy raste të mira shënimi, duke gabuar në pasimin final. Për t'u përmendur dëmtimi i radhës për Chiesa-n, që u fut në fushë pjesën e dytë dhe u detyrua të dalë pas 27 minutave. Në fund tension mes lojtarëve, me D'Ambrosio që doli me karton të kuq te vendasit. teksa Juventus me këtë fitore shkon në kuotën e 41 pikëve në vendin e shtatë, me bardhezinjtë që kanë -15 pikë të hequra nga Federata. Inter me 50 pikë mbetet në vendin e tretë.  

Seria A - java 27-të:

Sampdoria 3-1 Verona

Fiorentina 1-0 Lecce

Torino 0-4 Napoli

18:00 Lazio 1-0 Roma

20:45 Inter 0-1 Juventus

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:49
Derbi i Italisë/ Juventusi tregon forcën, 'Zonja' mposht Interin në Milano (VIDEO)

Derbi i Italisë është i Juventusit. "Zonja e Vjetër" fitoi 0-1 në transfertë me Interin, për ndeshjen e vlefshme për javën e 27-të në Serie A. Djemtë e Allegrit u treguan më të zotët dhe në minutën e 23-të të ndeshjes shënuan me anë të Kostic pas një aksioni të bukur. Asisti i Rabiot u shfrytëzua nga serbi, që me një të majtë pjerrët me tokën e dërgoi sferën pas krahëve të Onana. Pjesa e dytë ishte me raste, teksa të dyja skuadrat shpërdoruan disa të tilla për golin e dytë. Bardhezinjtë kishin edhe dy raste të mira shënimi, duke gabuar në pasimin final. Për t'u përmendur dëmtimi i radhës për Chiesa-n, që u fut në fushë pjesën e dytë dhe u detyrua të dalë pas 27 minutave. Në fund tension mes lojtarëve, me D'Ambrosio që doli me karton të kuq te vendasit. teksa Juventus me këtë fitore shkon në kuotën e 41 pikëve në vendin e shtatë, me bardhezinjtë që kanë -15 pikë të hequra nga Federata. Inter me 50 pikë mbetet në vendin e tretë.  

Ora 20:03
VIDEO/ Pesë kartona të kuq, gol i anulluar dhe shumë tension! Lazio mund Romën në derbin e Serie A

Lazio fitoi 1-0 me Romën për javën e 27-të në Serie A. Në "Olimpico", djemtë e Sarrit sigurojnë tri pikë të rëndësishme duke shkuar përkohësisht në vendin e dytë dhe lënë Romën me pesë pikë pas në renditje. Dueli u vendos nga goli i Zaccagni në minutën e 65 të ndeshjes, kjo pas asistit të Felipe Anderson. I vetëm përballë Patricio, sulmuesi i Lazios nuk zhgënjeu. Ndeshja u vendos nga kartoni i kuq i Ibanez pas vetëm 32 minutave lojë, me Romën që luajti për 60 minuta me një lojtar më pak. Veç Ibanez, në pjesën e parë dy pjesëtarë të stafeve u larguan me të kuq, teksa edhe në fundin e ndeshjes arbitri Massa nxori edhe dy herë të kuqin pasi lojtarët dhe stafet u përplasën në fushë. Vlen të theksohet se në minutën e 68 Romës iu anullua një gol për pozicion jashtë loje. Hysaj te Lazio luajti titullar. Roma me 47 pikë mbetet në vendin e pestë. Kujtojmë se para ndeshjes pati përleshje mes tifozëve të Romës dhe policisë.

Ora 17:09
VIDEO/ Napoli poker në kampionat, skuadra e Spallettit 'vret' Serie A

Në stadiumin Olimpik të Torinos, vendasit humbën 0-4 me Napolin. Të besuarit e Spalletti nuk e vendosën asnjëherë në diskutim fitoren, duke kaluar në avantazh qysh në minutën e nëntë me Osimhen. Në të 35' mendoi Kvaratskhelia që nga 11 metra nuk gaboi përballë Savic. Në pjesën e dytë dhe konkretisht në të 51 minutë, Osimhen me dopietë shënoi për 3-0, teksa Ndombele në të 68 shënoi për 0-4. Me 71 pikë Napoli prin renditjen e Serie A, 21 pikë më shumë se Interi ndjekës. Torino me 37 pikë qëndron në vendin e 11-të.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Ekspertët e kriminalistikës në banesë , pamjet e para nga vendi i ngjarjes në Përmet

24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Ekspertët e kriminalistikës në banesë , pamjet e para nga vendi i ngjarjes në Përmet