GOLAT/ Girona befason La Ligan, katalanasit kryesojnë kampionatin spanjoll! Barcelona përmbysje të madhe kundër Celta Vigo-s

Festa e Gironas

La Liga e futbollit në Spanjë është në javën e gjashtë. Kjo e shtunë nisi në orën 14:00, teksa në Katalonjë vendasit e Gironas fituan 5-3 kundër Mallorcas, duke kryesuar kampionatin së bashku me Barcelonën. Girona po bën surprizën këtë sezon, duke zhvilluar ndeshje të mahnitshme dhe lënë pas Realin e Madridit që ka një ndeshje më pak. Te Mallorca gol shënoi edhe Vedat Muriqi, pa shmangur humbjen e të tijve. Barcelona fitoi 3-2 me përmbysje kundër Celta Vigos, për të bashkëndarë kreun me Gironan.

Në stadiumin "de Montivilli", Girona vendase fitoi 5-3 kundër Mallorcas për javën e gjashtë në La Ligan spanjolle. Katalanasit e vegjël morën kryesimin e kampionatit me 16 pikë, duke lënë pas Realin e Madridit që ka një ndeshje më pak. Pas tyre edhe Barça. Dueli nisi keq për djemtë e Michel, që pësuan pas vetëm katër minutave lojë. Ishte Vedat Muriqi që shënoi për ishullorët nga penalltia, duke kujtuar se miqtë i kishin idetë të qarta.

Pas golit të pësuar, "Hirushja" Gironë shënoi katër gola në pjesën e parë me Lopez, Dovbyk, Martin dhe Herrera, ndërsa Savio në pjesën e dytë i dërgoi shifrat në 5-1. Miqtë u kujtuan vonë dhe shënuan dy herë me Prats në minutat 89 dhe 90+5 për rezultatin final 5-3. Girona me 16 pikë kryeson renditjen së bashku me Barçën, teksa Real Madrid me 15 pikë qëndron një pozitë më poshtë, teksa luan nesër. Mallorca me pesë pikë mban vendin e 15-të.

Barcelona fitoi 3-2 kundër Celta Vigos në stadiumin "Olimpik" në Barcelonë, për javën e gjashtë në La Liga. Katalanasit siguruan një përmbysje të madhe vetëm në nëntë minutat e fundit të ndeshjes. Miqtë gjetën dy gola me Larsen dhe Douvikas për epërsinë 0-2. Kur u mendua se Barça do humbiste, ishte Lewandowski në në minutat 81 dhe 86 do barazonte gjithçka. Për të siguruar "Remuntadan" dhe kreun e La Ligas mendoi Cancelo me golin në minutën e 89-të. Barcelona dhe Girona kanë nga 16 pikë në renditje, duke ndarë kreun mes katalanasve. Pas tyre Real Madrid me 15 pikë dhe një ndeshje më pak.

La Liga - java 6-të:

14:00 Girona 5-2 Mallorca

16:15 Osasuna 0-0 Sevilla

18:30 Barcelona 3-2 Celta Vigo

Ora 20:48
Barcelona përmbys ndeshjen në tetë minutat e fundit, Lewangolski dhe Cancelo i japin kreun e La Ligas (VIDEO)

Ora 16:07
VIDEO/ Goli i Vedat Muriqit s'mjafton, Girona fiton kundër Mallorcas dhe kryeson La Ligan në Spanjë

Pas golit të pësuar, "Hirushja" Gironë shënoi katër gola në pjesën e parë me Lopez, Dovbyk, Martin dhe Herrera, ndërsa Savio në pjesën e dytë i dërgoi shifrat në 5-1. Miqtë u kujtuan vonë dhe shënuan dy herë me Prats në minutat 89 dhe 90+5 për rezultatin final 5-3.

Girona me 16 pikë kryeson renditjen së bashku me Barçën, teksa Real Madrid me 15 pikë qëndron një pozitë më poshtë, teksa luan nesër. Mallorca me pesë pikë mban vendin e 15-të.

1 maji, a respektohen të drejtat e punëtorëve në Shqipëri?

×

Champions League/ PSG vijon ‘traditën’, Dortmund e mposht 1-0 në gjysmëfinalen e parë