GOLAT/ Interi mund 2-0 Leccen dhe ruan distancën në krye të Serisë A, Juventus fiton me 'shpirtin nëpër dhëmbë'! Roma shkëlqen 2-0 me Napolin

Serie A e futbollit mbylli javën e 17-të. Kjo e shtunë sportive në Itali filloi në orën 12:30, aty ku Juventusi mori tri pikë pas fitores 1-2 në udhëtim kundër Frosinones. Interi mundi 2-0 Leçen duke ruajtur distancën me ndjekësit. Tri pikë edhe për Bolognan dhe Veronën. Në 20:45 Roma mundi  2-1 Napolin dhe i merr pozitën.

Në stadiumin "Benito Stirpe", Frosinone u mund 1-2 nga Juventusi për raundin e 17-të të Serie A. Sfida për "Zonjën" u zhbllokua pas 12 minutave lojë. Ishte 18-vjeçari Kenan Yildiz që në debutimin nga minuta e parë për Juven kaloi të tijtë në epërsi me një supergol. Talenti turk vlen 10 milionë euro dhe me driblimin e tre mbrojtësve e ndali sferën në rrjetë. Në pjesën e dytë vendasit barazuan me Baez në të 51 minutë, para se Vlahovic në të 81 minutë të shënonte golin e tri pikëve për Juven. Serbi shënoi edhe në fundin e ndeshjes, gol që u anullua nga VAR për pozicion jashtë loje. Me këtë sukses Juve shkon në kuotën e 40 pikëve në vendin e dytë. Frosinone me 19 pikë mban vendin e 14-të.

Bologna është surpriza e bukur e Serisë A këtë sezon. Të drejtuar nga Thiago Motta, kuqeblutë mundën 1-0 Atalantën për raundin e 18-të në kampionat. Pasi disa ditë më parë eliminuan Interin nga Kupa e Italisë duke e mposhur 1-2 në Milano, sot djemtë e Mottës kanë marrë tri pikë. Goli i Ferguson në minutën e 86-të vendosi gjithçka, me krosimin e Orsolinit që erdhi nga këndi. Me 31 pikë Bologna mban vendin e katërt, ndërsa Atalanta me 26 pikë renditet e shtata. Për bergamaskët në fushë ishte Berat Gjimshiti që u vlerësua me notën 7.0, duke qenë ndër më të mirët në këtë duel.

Inter nuk lëshon në shtëpi. Zikaltërit mundën 2-0 Leçen dhe siguron tri pikë të nevojshme për të qenë të qetë nga ndjekësit e Juventusit, për të kryesuar Serinë A. Për javën e 17-të, zikaltërit e Inzaghit nuk e vendosën në diskutim fitoren duke dominuar skuadrën kundërshtare, ku pjesë e puljezëve ishte edhe Ylber Ramadani. Goli i parë për Interin u shënua në minutën e 43-të nga Yann Bisseck, që me kokë shfrytëzoi krosimin e Calhanoglu. Në pjesën e dytë, pas një aksioni model dhe pasimi fantastik nga Arnautovic, Nicolo Barella shënoi golin e dytë. Për Interin 15 minuta luajti edhe Kristjan Asllani, që zuri vendin e Calhanoglu. Interi me 44 pikë mban vendin e parë, ndjekur nga Juventusi me 40 pikë. Leçe me 20 pikë qëndron në pozitën e 12-të.

Roma fitoi 2-0 kundër Napolit në superndeshjen e javës së 17-të në Serie A. Kampionët e Italisë në fuqi shohin mos i "bëjë derman" as Mazzarri në stol, duke i dorëzuar Romës vendin e gjashtë në renditje. Sfida ishte e tensionuar, aq sa Mourinho në një moment u përplas me Kvarën, por gjithçka kaloi me këshillin, paçka se trajneri i Romës mori karton të verdhë. Në pjesën e dytë dueli ishte i luftuar, teksa Napoli mbeti me nëntë futbollistë në fushë pas daljes me karton të kuq të Politanos dhe Osimhen. Sfida u zhbllokua nga Pellegrini në të 76 minutë, teksa Lukaku në 90+5 "vulosi" gjithçka. Roma me 28 pikë mban vendin e gjashtë, një më shumë se Napoli që është një pozitë më poshtë.

Ora 22:53
VIDEO/ Roma ul me 'këmbë në tokë' Napolin, e mund 2-0 dhe i merr vendin në renditje! Politano dhe Osimhen të kuq

Ora 20:21
Kristjan Asllani 'flirt' me golin, Falcone 'fluturon' në trekëndësh dhe i prish festën shqiptarit (VIDEO)

Kristjan Asllani luajti 15 minuta në fitoren 2-0 që Interi i tij siguroi kundër Leçes në Serie A. Mesfushori i Kombëtares krijoi një mundësi të artë për golin e tretë, por u ndal vetëm nga portieri mik. Në fundin e sfidës, Asllani lëshoi një "predhë" nga 25 metra që ishte destinuar për në rrjetë dhe vetëm ndërhyrja e Falconës bëri që dueli të mbyllej 2-0.

Ora 19:57
VIDEO/ Kristjan Asllani në fushë, Interi pa problem kundër Leçes! E mund 2-0 dhe shkëputet nga Juvja

Ora 17:14
VIDEO/ Eliminuan Interin nga Kupa, Bologna mposht edhe Atalantën e Gjimshitit

Ora 15:35
VIDEO/ Talenti i 'Zonjës' shënon supergol në debutim, Juventusi fiton 1-2 në transfertë

Në stadiumin "Benito Stirpe", Frosinone u mund 1-2 nga Juventusi për raundin e 17-të të Serie A. Sfida për "Zonjën" u zhbllokua pas 12 minutave lojë. Ishte 18-vjeçari Kenan Yildiz që në debutimin nga minuta e parë për Juven kaloi të tijtë në epërsi me një supergol. Talenti turk vlen 10 milionë euro dhe me driblimin e tre mbrojtësve e ndali sferën në rrjetë. Në pjesën e dytë vendasit barazuan me Baez në të 51 minutë, para se Vlahovic në të 81 minutë të shënonte golin e tri pikëve për Juven. Serbi shënoi edhe në fundin e ndeshjes, gol që u anullua nga VAR për pozicion jashtë loje. Me këtë sukses Juve shkon në kuotën e 40 pikëve në vendin e dytë, katër pikë më pak se Interi kryesues. Frosinone me 19 pikë mban vendin e 14-të.