Grabitja e postës në Durrës, PD: Marku të shpjegojë, a ka lidhje me hetimet për Dakon?

Grabitja e postës në Durrës, PD: Marku të shpjegojë, a ka lidhje me hetimet për Dakon?

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj

Partia Demokratike ka reaguar pas grabitjes së postës sekrete të Prokurorisë së Durrësit mesditën e sotme. E ndërsa prokuroria e Durrësit deklaron se në materialet që janë grabitur nuk ka informacione që mund të konsiderohen si sekret shtetëror, por PD e cilëson deklaratën qesharake. Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj i bën thirrje kryeprokurores Arta Marku që të shpjegojë se çfarë përmbante posta dhe a kanë lidhje me hetimet për kryebashkiakun Dako.

I bëj thirrje Prokurorisë së Përgjithshme dhe policisë se cfarë përmbante posta sekrete, cili ishte institucioni dërgues dhe marrës dhe a ka lidhje me hetimet për kryebashkiakun e Durrësit Dako, a ka lidhje me hetimet për trafikun e drogës nga porti i Durrësit. Deklarata e prokurorisë së Durrësit është qesharake, dokumentet kanë rëndësi për aktivitetin kriminal të atyre. E vërteta është se pa shkëputjen e lidhjeve të qeverisë me krimin situata në vend do të përkeqësohet.

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj

Ngjarja ka ndodhur gjatë orëve të paradites së sotme, ku kanë qenë dy persona, të cilët kanë sulmuar postierin dhe i kanë marrë dokumentet që kishte me vete. Dyshohet se dokumentet e marra janë me mbishkrime sekrete, por që nuk dihet ende të çfarë rëndësie janë ato, ndërsa grabitësit janë larguar menjëherë nga vendngjarja. Por, zyrtarisht Prokuroria e Durrësit deklaron se nuk ka pasur materiale të cilat klasifikohen si Sekret Shtetëror.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)