Grabitësit e bagazheve në Rinas/ Policia i kërkon TIA-s largimin e 11 punonjësve

Komisariati i Policisë së Rinasit i ka kërkuar TIA-s që të shkarkojë nga puna 11 punonjës të kësaj kompanie, që merren me ngarkim-shkarkimin e bagazheve në aeroportin e Rinasit.

Burime pranë uniformave blu konfirmuan për Report Tv se largimi i tyre nga puna është bërë pak ditë më parë.

Kërkesa e policisë u bë pas hetimeve që po kryenin lidhur me grabitjet që po ndodhnin brenda aeroportit, në bagazhet e qytetarëve që udhëtonin nga Shqipëria jashtë vendit.

Për 11 personat e shkarkuar tashmë nga detyra, policia kishte dyshime se janë të implikuar në vjedhjet e sendeve me vlerë apo vlerave të ndryshme monetare.

Po ashtu, efektivë të komisaritit të Rinasit kanë kryer edhe një hetim të imtësishëm për të gjithë punonjësit e TIA-s, e kryesisht për ata persona që merreshin me ngarkim-shkarkimin e bagazheve.

Sipas burimeve, nga verifikimet ka rezultuar se pjesë e stafit të TIA-s ka edhe persona me precedentë penalë, që aktualisht punojnë në poste të ndryshme në këtë kompani.

Komisariati i Rinasit i nisi hetimet menjëherë pas supergrabitjes së miliona eurove më 9 Prill brenda aeroportit të Rinasit, si dhe pas kallëzimeve të shumta për vjedhjet që kryheshin.

Pak javë më parë, si autorë të disa grabitjeve u vunë në pranga u dy të rinj, Denis Mbrati 23 vjeç nga Kashari dhe Edison Rruga 24 vjeç nga Ndroqi, e ndërsa disa të tjerë u proceduan në liri.

Vetëm në 3 muajt e fundit, mësohet se ishin kryer të paktën 10 grabitje bagazhesh.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Gjyqtarja e fundit e 'Gërdecit' Shefkie Demiraj para Vetingut, nuk justifikon plotësisht pasurinë, ja çfarë ndodhi me 10 gjyqtarët e tjerë

Gjyqtarja e fundit e 'Gërdecit' Shefkie Demiraj para Vetingut, nuk justifikon plotësisht pasurinë, ja çfarë ndodhi me 10 gjyqtarët e tjerë