Greqia merr punëtorët sezonal, fermerëve të Korçës u mbeten qershitë në pemë! Agjencia e Punësimit s'jep të dhëna për mungesën e punëtoreve

Kur na ndajnë pak ditë nga vjelja e qershive në Dvoran të Korçës, kultivuesit e mëdhenj ende nuk kane gjetur punëtorë. Kultivuesit thonë se ata paguajnë nga 2000-2500 lekë dita e punës, ndërsa në shtetin fqinj, Greqi, punëtorët e bujqesise paguhen deri në 80 euro dita. 

Mungesa e krahut te punes është problematike ne gjithe rajonin juglindor qe ndeshet me se shumti ne kete sezon kur punet e bujqesise jane te shumta, si ne mbjelljen e perimeve ashtu dhe ne vjeljen e frutave.

Sipas fermërëve, mungon rreth 50% e fuqisë punëtore, ndërsa prodhimet ashtu si dhe vitin e shkuar rrezikojnë të kalben në pemë.

Report TV u interesua pranë Agjencisë Kombëtare të Punësimit dhe Aftësive, dega Korçë, mbi numrin e të punësuarve në bujqësi gjatë 3 viteve të fundit, por institucioni u përgjigj shkurt në email se nuk disponon informacion per punetoret e bujqesise. Ndërsa sipas Drejtorisë së Tatimeve në Korce numri i fermerëve me NIPT është rritur nga viti në vit. Nga 17 097 fermerë të regjistruar në 2023, sot janë 18 296 fermerë me NIPT aktiv.

R.D/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • abc: 17/05/2024 18:12

  JA PRA QE NE KEMI NJE KRYEMINISTER LESHI ,,ME NJE QEVERI LESHI.....

  Përgjigju
  • Ftoi: 17/05/2024 18:56

   Kryeministri ty te qifte plaken jevge. Po cfare ka te beje o loqe fakti qe keto katundare secili ne ngastrat e tyre nuk duan te paguajne me shume rroge, por te fusin sa me shume fitime ne xhep? Llapaqen leshi!

 • Astro: 17/05/2024 17:37

  Paguaj si në Greqi e nuk të ikin punëtorët.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Arsyet e divorcit me Monika Kryemadhin, Ilir Meta pas pak intervistë për Report Tv: Vendimin për t'u ndarë e mora pasi ajo foli në SPAK

Arsyet e divorcit me Monika Kryemadhin, Ilir Meta pas pak intervistë për Report Tv: Vendimin për t'u ndarë e mora pasi ajo foli në SPAK