Greva e naftëtarëve/ Kryemadhi: Kemi kërkuar nga SPAK të hetojë aferën korruptive në Ballsh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në një komunikim me gazetarët u shpreh se ata i janë drejtuar SPAK për të hetuar atë që ata e quajnë aferën korruptive me rafinerinë e naftës në Ballsh. Ajo thotë se i kanë kërkuar KLSh informacion për situatën në rafinerinë e Ballshit.

"LSI iu drejtua SPAK për të hetuar aferën korruptive në Ballsh. I kërkuam KLSh informacion për situatën në Rafinerinë e Ballshit. Solidarizohemi me gratë që janë në grevë në Ballsh. Përgjegjësia e shtetit për rafinerinë e Ballshit është e madhe. Ne do të vazhdojmë të ndjekim procesin e naftëtarëve. Ne kemi 70 lekë më shumë naftë se Maqedonia e Veriut. 70 lekë është për naftën vendase. Minimumi 90 mln euro fut shteti shqiptar nga përqindja që ka më shumë çmimi i naftës tonë" - tha Kryemadhi.

Kryemadhi ka komentuar dhe qëndrimin e komisionerit për zgjerim Oliver Varhelyi për të pritur opinionin e Venecia përpara se të votohet Kodi Zgjedhor.

Ajo mbështet qëndrimin e tij e më pas deklaroi se Rama ka frikë dhe ka treguar mosbesim duke u shprehur se Kodi Zgjedhor do të votohet sa më parë.

"Angazhimi i opozitës së bashkuar ka qenë angazhimi në këshillin politik i cili ka qenë i vështirë nga sjellja e mazhorancës. Ne i qëndrojmë marrëveshjes së 5 qershorit e cila është një pikë që krijon një garanci të ndërkombëtarëve. Ajo çfarë ka ndodhur me ndryshimet kushtetuese të 5 qershorit, Varhelyi i kërkoi mazhorancës që të presë opinionin e Venecias. Rama ka treguar mungesë të besimit. Unë e mirëpres kërkesën e komisionerit për zgjerim. Kjo nuk do të thotë se puna jonë do të ngelet deklarative. Synimi ynë është 25 prilli. Edhe Taulant Balla të numërojë votat e opozitës më 25 prill, nuk mund ta ndryshojë dot rezultatin e fitores" - tha Kryemadhi.

Ndërkohë ajo ka shprehur dhe fokusin e LSI-së nëse do të fitojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kryemadhi tha se e rëndësishme është që të shkëputen nga "aksidenti" Rama.

"Përsa i përket angazhimit të LSI, ne jemi të fokusuar tek të rinjtë dhe arsimit. Ajo që është shumë e rëndësishme është të shkëputemi nga aksidenti Rama. Ne kemi sjellë një produkt të shëmtuar. LSI një nga pikat më të panegociueshme është çështja e integrimit europian.  Kemi disa pika të përbashkëta me PD, çështja e koncesioneve si dhe disa të tjera që do t'i shpalosim më vonë.  Njerëzit kërkojnë diçka të re. Ajo që është e  rëndësishme se anëtarësimi në LSI nga të rinjtë, profesorë që kanë ardhur nga jashtë. Është një prezencë e jashtëzakonshme. Mendoj se LSI i ka kapacitetet e saj në përfshirjen e figurave të reja. Miksimi i futjes së figurave të reja, edhe në një përfshirje tjetër për realizimin e reformave. Mendojmë që përfshirja e shumë vajzave dhe djemve që kanë qenë jashtë është i rëndësishëm. Të jeni të bindur që ka shumë prej tyre se edhe pse nuk kanë tundur ndonjëherë flamurin e partive të tyre, janë më shumë patriotë. Unë kam besim tek brezi i ri, te forca e tyre" - tha Kryemadhi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:41
Kryemadhi: Mbështesim qëndrimin e Varhelyi! Rama ka treguar mosbesim dhe frikë

Kryemadhi ka komentuar dhe qëndrimin e komisionerit për zgjerim Oliver Varhelyi për të pritur opinionin e Venecia përpara se të votohet Kodi Zgjedhor.

Ajo mbështet qëndrimin e tij e më pas deklaroi se Rama ka frikë dhe ka treguar mosbesim duke u shprehur se Kodi Zgjedhor do të votohet sa më parë.

"Angazhimi i opozitës së bashkuar ka qenë angazhimi në këshillin politik i cili ka qenë i vështirë nga sjellja e mazhorancës. Ne i qëndrojmë marrëveshjes së 5 qershorit e cila është një pikë që krijon një garanci të ndërkombëtarëve. Ajo çfarë ka ndodhur me ndryshimet kushtetuese të 5 qershorit, Varhelyi i kërkoi mazhorancës që të presë opinionin e Venecias. Rama ka treguar mungesë të besimit. Unë e mirëpres kërkesën e komisionerit për zgjerim. Kjo nuk do të thotë se puna jonë do të ngelet deklarative. Synimi ynë është 25 prilli. Edhe Taulant Balla të numërojë votat e opozitës më 25 prill, nuk mund ta ndryshojë dot rezultatin e fitores" - tha Kryemadhi.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • vjosa: 27/10/2020 17:59

  NAFIJE DYBEKU EDHE PAK DHE NE BURG DO PERFUNDONI TE DY BURRE E GRUA...SPAKU PO JU HETON..

  Përgjigju
  • tosi: 27/10/2020 21:50

   Nafije dybeku ka ikur per lesh, flet mrroklla, niveli intelektual zero , kalon nga nje dege ne tjetren. Eshte bere si Nurija e Lymit ne kombinat qe shet letra higjenike

 • robi: 27/10/2020 17:16

  Oh sa e merzitur eshte Nafije dybeku i baxhikes per naftetaret, u tret e shkreta , shiko si i jane zmadhuar vrimat e hundes dhe si i jane deformuar kryqet nga vajtjet qe po kalon per naftetaret.

  Përgjigju
  • raul: 28/10/2020 09:20

   sa leke duan 10 familje naftetaresh ne muaj harxhon Nafija vetem per macen Sasha te ciles i ka vene ne dispozicion nje veteriner, nje kuzhinier, nje psikolog, nje infermiere, nje bebisiter, dhe nje bahcevan sepse sasha do kushte te mira jetese. Cohu o Enver dhe nje here se na mbyten bllokmenet e rinj, se ju paskemi rene ne qafe kot...

 • Ini: 27/10/2020 17:00

  Si mendon ende kjo felliqsire grua se mund ta votoj kush. Femra me e urryer ne shqiperi. Vajti beri lifting fytyres e u mbush me silikon e hoqa bajamet tha, cfare turpi nga cfare vermje e monstrash e baxhellash perfasohemi. ✌️

  Përgjigju
 • BRRUTALITET: 27/10/2020 10:28

  Shikoni o Shqiptar se kush ju a bën politikën juve një fshatare ordinere një buçe e ler pa din e pa iman si monika qelbësira. Një rugaçe një femër pise injorante hajdute imorale e kjo paçavure e ndyr drejton politikën qenef të Shqipris. Çfar tragjedi komike është për Shqiptarët e vuajtur që të ket mbi vete qenefe të tilla si kjo buçe fshatare.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë