Habit fotografi i botës së egër: “Ja kush është kafsha e pazakontë që kapi kamera në territorin tonë”

I ftuar në emisionin “Rreze Dielli” në Report TV, me moderatore Androniki Kolka, ishte gazetari dhe fotografi i botës së egër Arian Mavriqi. Një nga fotot e tij u bë shumë virale më datë 17 shkurt, kur u festua 15 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, ku vajza e vogël shihte babain e saj të veshur polic.

“Ishte një moment që e nuhata se do ishte emocionues kur pashë vajzën e vogël në mes të sheshit, e cila po shihte oficerin e policisë me shumë vëmendje” tha në fillim të bisedës Ariani.

Ata që e njohin karrierën e tij, e dinë me siguri se ai është një gazetar shumë i veçantë pasi fotografon dhe filmon botën e egër të kafshëve brenda dhe jashtë Kosovës.

”Ne jemi dokumentues të kafshëve më të veçanta që syri i njeriut nuk mund t’i shohi në jetën e përditshme, si përshembull, kaprolli, dreri i egër, apo shpendët më të veçanta që gjenden në malet tona” vazhdoi ai.

 I pyetur nga moderatorja për një histori të veçantë gjatë punës së tij, Ariani u shpreh: “Do të veçoja rastet kur gjatë dimrit kemi gjetur kafshë të egra që kanë qenë të pamundura të ushqehen dhe njeriu, pra ne i ka ushqyer” tha ai.

Sa i takon kafshës më të veçantë që i kanë parë sytë, Ariani tha: “Në një natë kur kishim vendosur kamerat, pashë një ekzemplar të ujkut të bardhë, që nuk është i zakontë për trevat tona, nuk e di sesi u gjend këtu ky ujk dhe të gjithë mbetëm të habitur” theksoi ai.

Një moment tjetër i rëndësishëm në karrierën e Arianit është dhe kur Kompania gjigande Microsoft, i bëri një koment fotos së gazetarit, pasi kjo e fundit kishte një ngjashmëri mbresëlënëse me logon që përdor aktualisht windows si simbol të saj në faqen e parë.”Sigurisht që ky koment nga kompania ishte shumë i veçantë për mua dhe u bë menjëherë lajm në portalet e Kosovës dhe jo vetëm”, u shpreh Ariani në fund të bisedës.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich