'Halabake rrugësh'! Shoqatat e grave dënojnë gjuhën e Monika Kryemadhit kundër Etilda Gjonajt

Monika Kryemadhi dhe Etilda Gjonaj

TIRANE-Qendra “Aleanca Gjinore për Zhvillim” ka reaguar duke dënuar gjuhën e urrejtjes së përdorur nga politikanët. Qendra kritikon gjuhën e përdorur nga kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ndaj ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj pak ditë më parë, e cila e cilësoi si 'halabake rrugësh'. 

Reagimi i plotë
“Liria e shprehjes është një e drejtë themelore e cila duhet të mbrohet, por nuk është një e drejtë absolute. Lira e shprehjes duhet gjithashtu të respektojë kufij veçanërisht në lidhje me gjuhën e urrejtjes. Gjuha e urrejtjes ndaj grave është një çështje e vjetër sa njerëzimi dhe e nën raportuar në Shqipëri, që është një vend që ka ratifikuar Konventën e të Drejtave Civile dhe Politike dhe Konventën e Këshillit të Evropës për parandalimin dhe luftën kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje.

Fatkeqësisht gjuha e urrejtjes është bërë pjesë e fjalorit të disa politikanëve/eve shqiptarë dhe dukshëm tolerohet nga pjesa tjeter e tyre.

Disa personazhe publike, politikanë/e, Avokatja e Popullit, përfaqesueset e shoqërisë civile, përfaqesuese të medias jane bërë target i guhës së urrejtjes e cila është shtuar në vitet e fundit.

Ne në Shqipëri për fat të keq, nuk kemi mjete ligjore dhe politike për ta dënuar me forcë gjuhën e urrejtjes dhe përndjekur përdoruesit e saj.

Ndërsa presim nga udhëheqësit/et politikë/e të dërgojnë sinjale për publikun ku të dënojnë ligjërimin e dhunshëm ndaj grave, dëgjojmë sharje dhe fyerje të cilat në një shoqëri demokratike nuk duhet të tolerohen.

Është bërë zakon tashmë që gjuha e urrejtjes të shoqërojë lajme dhe informacione të dhëna nga personalitete të ndryshme për persona të tjerë, qofshin burra apo gra. Një informacion që duhet t’i jepet prokurorisë menjëherë dhe tani edhe SPAK-ut mbahet pezull me javë e muaj të tërë për t’u përdorur politikisht edhe kur bëhët fjalë për çështje me interes publik. E pastaj në fund shumica e këtyre lajmeve janë “flluska sapuni”.

Kohët e fundit Ministria e Drejtësisë znj. Etilda Gjonaj u bë target i gjuhës së urrjetjes publikisht nga znj. Monika Kryemadhi, kryetare e LSI në një takim me përfaqësues të partisë së saj në prani të mediave. Ky fjalor haptazi nxit urrejtje ndaj Ministres te pjesa misogjene e popullatës.

Çfarë domethënë “halabake rrugësh”? Sipas fjalorit domethënë rrugaçe! Ç’kuptim ka që një grua në politikë të etiketohet me këtë term? Nëse sheh komentet në mediat që e publikuan lajmin misogjenët nuk kishin kursyer as zonjën që e përdori.

Kur këta politikanë/e dhe përfaqesues/e flasin në publik duhet të kenë të qartë rolin e tyre në edukimin e elektoratit që i ndjek dhe publikut në përgjithësi që dëgjon në media fjalime apo deklarata.

Nga personat në politikë dhe në vendimmarrje presim të gjithë të zbatojnë konventat ndërkombëtareve dhe ligjeve të vendit. Ata duhet të jenë shembull i përdorimit të gjuhës amëtare me kujdes e pa urrejtje, të luftojnë misogjininë dhe të nxisin tolerancën dhe mirëkuptimin.

Qendra “Aleanca Gjinore për Zhvillim”

Qendra për Nisma Ligjore e Qytetare

Linja e Këshillimit për Gra e Burra

Rrjeti i Fuqizimit të Gruas Shqiptare”

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket i drejtë ndëshkimi deri edhe me burg për shkelësit e rregullave gjatë emergjencës së koronavirusit?

Komento

Komente

 • MINUSHE: 26/02/2020 11:27

  u be surrati I kesaj te shaje...vete eshte halabake rrugesh se e dime se si u fut ne politike dhe se cfjalor perdorte kur shkonte ne mitingjet e PS ne 1993-1994...keshtu qe le te shaje se me shume kuptohet se kush eshte....

  Përgjigju
 • Maksim: 25/02/2020 17:51

  Këtyre njerëzve që për 30 vjet janë pasuruar në mënyr të paligjshme janë të tronditur nga reforma e drejtësis dhe i falen këto fyerje dhe duhet t'i falënderojmë që po ja heqin maskën fytyrave të tyre të paturpshme dhe opinioni publik i ka kuptuar solidaritet ministres edhe i them nuk duhet të ofendohet nga një hajdutë që është pasuruar me djersën e popullit

  Përgjigju
 • Raul: 25/02/2020 16:18

  Per Fallxhoren e leshitlikes kjo eshte gjuhe normale qe perdoret brenda haremit fashist te Jales prandaj mos i bini ne qafe Nafije Dybekut se nje femer qe ka tundur dybekun qysh 15 vjece, qe pinte cigare qysh 15 vjece , e kur ne kohen e Hoxhes, kjo femer hodhi cizmen mbi kryeministrin dhe cfare mund te presesh me shume prej saj. Tani do dhe te mbledhe njerez me 2 mars ne kulmin e rrezikut nga virusi. Kjo duhet lidhur.

  Përgjigju
 • Kafsha: 25/02/2020 15:15

  Fshatarja ordinere, bajga e bajgave krijebajga!

  Përgjigju
 • Populli: 25/02/2020 15:07

  Po kur kjo ministresha i shan te terr i i quan hajdute ka ndonje faj apo shkelje etike

  Përgjigju
 • Autoshkolla Monik: 25/02/2020 14:32

  Kush nuk di te vij tek une te mesoj... gjirhe marshet para mbrapa para... mer patent benzine nafte... pa gje nuk ngelet

  Përgjigju
  • Haha: 25/02/2020 14:41

   Medemek mesimorei bie te jet Monika

 • Ver Llapa: 25/02/2020 13:57

  Mona ke nevoje per pak relaks ketu ke 21 dhjetori me ke mos u vono

  Përgjigju
 • Alisa: 25/02/2020 13:42

  Monika e ka treguar veten e saj sa vlen kur hoqi cizmet ne mes te salles se Parlamentit e vraponte si e marre zbathur ne salle,c'fare prisni nga nje grua e tille e nivelit zero,kur te permendi Znj.Etilda Gjonaj te laje gojen e saj te ndyre,pacavure.

  Përgjigju
 • Tironsi: 25/02/2020 13:37

  Te gjithe ata te pranishmit qe kane marre pjese aty jane alebake rrugesh sepse udhehiqen nga nje alebake. Nga frika qe ka nuk po komandon dot fjalorin dhe e ka perzier me ate te rruges e familjes se vet. Po te ngushtohet laku moj cizme

  Përgjigju
 • Ana: 25/02/2020 13:21

  Nje grua rrugace si Monika Kryemadhi nuk ka fytyre te mbaje ne goje nje zonje si Etilda Gjonaj,mundohet e gjora por nuk e arrin dot,njihet Monika per fjalorin e saj rrugac dhe jo vetem.

  Përgjigju
 • Mona: 25/02/2020 13:17

  Mos u merzisni se fjalen halabake rrugesh Mona e ka per veten e saj se kesaj kategorie i perket,qytetaret e njohin shume mire karakterin dhe formimin e Mones,nje ordinere grua ne cdo drejtim.

  Përgjigju
  • Pierini: 25/02/2020 22:50

   Kjo femer e poshter pa deshiroj ta gjykoj! Po si mund te shkoj kush mas nje personi si Ilir Metà si deri ne sot vetem per intriga poshtersira eshte i shquar per blerje votash etj eshte i njohur. Ka kene me fresh ka lane postin dhe ka kalene te shoqen ta zevendesoj. Beri parti si lsi u be president per me Mir ja la te shoqen ne detyr per mos ri shkuar larg! Eshte i besueshem ky njeri per ti shkuar mbas nuk ja vlen edhe pse pavarsishr se partia socialiste ka shume faj per voti in e tije si president i republikes.