Harta e re gjyqësore përçan avokatët, bojkot në disa qytete! Në datë 21 dhe 22 bojkot masave të sigurisë

Ndryshe nga vendimi i Dhomës Kombëtare të Avokatisë e drejtuar nga Maks Haxhia, Dhomat Vendore të Avokatisë në Vlorë, Shkodër, Lezhë, Gjirokastër, Korçë dhe Lushnjë kanë njoftuar bojkotin e seancave gjyqësore deri më datë 24 qershor. Ndërsa në datën 21 dhe 22 qershor avokatët thanë se do bojkotojnë edhe masat e sigurisë, gjë e cila nuk ka ndodhur më parë dhe mund të shkaktoj kaos në drejtësi.

Gjykatat i janë rikthyer normalitetit në qarqet Tiranë, Durrës, Fier, Berat, Dibër dhe Kukës. Pro hartës së re gjyqësore është shprehur dhe Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve duke argumentuar se shërbimi gjyqësor do të jetë më cilësor.

Kujtojmë se harta e re gjyqësore ka sjellë diskutime dhe reagime mes avokatëve. Dhoma e Avokatisë  vendosi bojkot të të gjithë seancave të gjyqësorit për 4 ditë, ndërsa kundër kanë dalë avokatët penalistë që shkojnë në seanca sepse mendojnë që çështja duhet të shkojë në Gjykatën e Kushtetuese për të kundërshtuar KLGJ.

13 gjykata të shkallës së parë, 2 gjykatë administrative dhe 1 gjykata apeli për të gjithë vendin. Ky është përfundimisht propozimi i Këshillit të Lartë Gjyqësor për hartën e re gjyqësore në vend pas muajsh konsultimesh me grupet e interesit. I vetmi ndryshim nga propozimi i kaluar është se është shtuar një gjykatë e shkallës së parë në Sarandë që me propozimin e kaluar ishte hequr. KLGJ ka miratuar draftin i cili tashmë pritet të kalojë për mendim në Këshillin e Ministrave, Këshillin e Lartë i Prokurorisë, Prokurorisë së Përgjithshme dhe Ministrisë së Financave. Me vendimin e ri shkrihen gjykatat në Tropojë, Krujë, Lushnje, Pogradec, Krujë, Mat, Përmet, Kurbin, Kavajë, Pukë. 

Report Tv ka siguruar relacionin e Këshillit të Lartë Gjyqësor i cili shpjegon se për të arritur në draftin me 13 gjykata të shkallës së parë nga 22 dhe në një apel nga 6 që kishte më parë ata kanë marrë modelet, Daneze, Portugeze, Suedeze, Holandeze dhe modelin e Moldavisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:53
Harta e re gjyqësore, avokatët në Lezhë bojkot dhe protestë para gjykatës, avokatët e Shkodrës protestë të mërkurën

Harta e re gjyqësore ngriti sërish në protestë avokatët e Lezhës.  Ata u mblodhën para Gjykatës së Lezhës, duke bërë të ditur qëndrimin e tyre me bojkot dhe te masave te sigurisë për 2 dite me radhe, ndërsa duke nisur nga dita e marte protestave do ti bashkohen dhe qytetaret.

Ndërkohë Dhoma e Avokatisë Shkodër ka paralajmëruar një protestë ditën e mërkurë në orën 18:00 nën sloganin “Shqipëria jemi dhe ne. Mos i mbyllni Gjykatat”.

Harta e re gjyqësore e miratuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor ka hasur në pakënaqësitë e avokatëve në mbarë Shqipërinë të cilët shprehen se kjo ndarja e re do u rëndojë qytetarëve pasi do rrisë kostot e gjyqeve dhe do zgjasë seancat.

Por nga ana tjetër Shoqata e Gjyqtarëve është shprehur pro kësaj pasi sipas tyre i përgjigjet më së miri nevojave të qytetarëve.

Ora 10:26
Bojkoti i avokatëve, në Vlorë përgjatë javës nuk do të zhvillohen 375 gjyqe

1655541559_barjamarj.jpg

Përgjatë javës 375 gjyqe nuk do të zhvillohen nga bojkoti i lajmëruar dy ditë më parë nga Dhoma Vendore e Avokatisë Vlorë.

Sipas vendimit ditën e martë dhe të mërkurë do të bojkotohen edhe masat e sigurimit , çfarë sipas avokatëve do të çonte në kolaps sistemin. Sipas të dhënave nga kancelaritë pranë gjykatave deri në këto momente nuk ka të parashikuara masa sigurimi.

1-Gjykata e Apelit

Dt 20 - 19 cështje nga të cilat 4 janë masa sigurimi
Dt 21 -  1 cështje
Dt 22 - 17 cështje
Dt 23-24  nuk janè caktuar ende pasi janë në seminar
Total 37 cështje

2-Gjykata e Rrethit Gjyqêsor Vlorê

Dt 20- 54 cështje 
Dt 21-  68 çështje
Dt 22- 58 çështje
Dt 23-  47 cështje 
Dt 24 - 7 cështje
Total 234 cështje

3-Gjykata Administrative
Dt 20 - 25 cështje
Dt 21 - 21 cështje
Dt 22-  21 cështje
Dt 23 -  22 çështje
Dt 24 -  15 cështje
Total 104

Total 375 gjyqe përgjatë javës 

Ora 08:55
Shoqata e Gjyqtarëve pro hartës së re gjyqësore: I përgjigjet më së miri nevojave të qytetarëve

Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve është shprehur pro hartës së re gjyqësore të propozuar nga KLGJ. Në një njoftim për shtyp Shoqata e gjyqtarëve thotë se harta i përgjigjet më së miri nevojave të qytetarëve dhe se do të shërbejë jo vetëm për të zbutur sado pak pasojat e këtij procesi të nevojshëm për sistemin e drejtësisë, por edhe për t’i dhënë vendit një shërbim gjyqësor sa më cilësor në të ardhmen.

‘Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve të Republikës së Shqipërisë ka ndjekur me mjaft vëmendje dhe interes të gjithë procesin e hartimit të dokumentit analitik të hartës së re gjyqësore të përgatitur nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, në konsultim dhe bashkëpunim edhe me aktorë të tjerë të procesit.

Reforma në sistemin e drejtësisë, e mbështetur që në krye të herës nga ana e Shoqatës me mendime dhe nisma propozuese, si një ndër qëllimet e saj kryesore ka ndërtimin e një pushteti gjyqësor efiçent, në pikëpamje kohore, cilësore dhe ekonomike. Për ta realizuar këtë lipset projektimi i një strukture gjyqësore që ta maksimizojë këtë qëllim si dhe një shpërndarje e studiuar e burimeve njerëzore në këtë aspekt.

Edhe pse procesi i vettingut krijoji boshllëqe të mëdha në pushtetin gjyqësor kjo nuk e zbehu aspak, përkundrazi e shtoi vendosmërinë e subjekteve të angazhuara në procesin e skicimit të hartës së re gjyqësore, e cila do të shërbejë jo vetëm për të zbutur sado pak pasojat e këtij procesi të nevojshëm për sistemin e drejtësisë, por edhe për t’i dhënë vendit një shërbim gjyqësor sa më cilësor në të ardhmen.

Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve të Republikës së Shqipërisë vlerëson maksimalisht punën gati tre vjeçare të udhëhequr deri më tani nga Këshilli i Lartë Gjyqësor lidhur me analizën dhe projektimin e hartës së re gjyqësore.

Gjithashtu, Shoqata shprehet se harta e re do t’i përgjigjet më së miri nevojave të qytetarëve për dhënien e një drejtësie cilësore dhe në kohë të barabartë për të gjithë. Specializimi i gjyqtarëve dhe ecja me shpejtësi të njëjtë e çështjeve të ngjashme, në të gjithë gjykatat e Republikës, përbën një synim dhe sfidë që do të përmbushet pa më të voglin dyshim nga riorganizimi gjyqësor i parashikuar në këtë dokument.

Për këtë shkak, ajo mbështet dhe inkurajon miratimin sa më parë të këtij dokumenti me rëndësi strategjike për të tashmen dhe të ardhmen e drejtësisë në vendin tonë. Së fundi, Shoqata shprehet e angazhuar që, si gjithmonë, të mos e kursejë ndihmën e saj për çdo iniciativë që çon në përmirësimin e standardit të dhënies së drejtësisë në vendin tonë.’- thuhet në reagimin e Shoqatës së Gjyqtarëve.

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Intervista/ Huanqin Xiao, CEO i Bankers Petroleum Albania: Injektimi i Avullit, projekti ambicioz që do të ndryshojë Patos-Marinzën! Synojmë të hapim 28 puse të reja

Intervista/ Huanqin Xiao, CEO i Bankers Petroleum Albania: Injektimi i Avullit, projekti ambicioz që do të ndryshojë Patos-Marinzën! Synojmë të hapim 28 puse të reja