Harta e re gjyqësore, Kryeprokurori te ‘Ligjet’: Na duhen fonde për godina të reja! Veliajt i kemi kërkuar shesh ndërtimi

Harta e re gjyqësore, Kryeprokurori te ‘Ligjet’: Na duhen fonde për godina të reja! Veliajt i kemi kërkuar shesh ndërtimi

Olsian Çela në Komisionin e Ligjeve

Nevoja për ambiente të reja për prokuroritë sidomos tani me implementimin e hartës së re gjyqësore vjen e bëhet gjithnjë e më emergjente. Gjatë raportimit në Komisionin e Ligjeve, pasditen e sotme, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela foli për nevojën e mbështetjes me fonde për të ndërtuar infrastrukturën e re e cila është bërë e domosdoshme me implementimin e hartës së re gjyqësore.

Si prokuroria e apelit dhe e rrethit gjyqësor procesi ka shkuar normalisht dhe nuk kemi pasur probleme serioze në funksionin e tyre por sfidë mbetet krijimi i infrastrukturave në 5 vitet e ardhshme. Pra në fund të 5 viteve të marrim masa që hapësirat që kemi të jenë të mjaftueshme për funksionimin normal të zyrave.

Disa nga zyrat që janë problematike, mund të them prokuroria dhe gjykata e Tiranës, Durrësi, kemi Fierin problem. Po punojmë me Dibrën e Sarandën dhe Lezhën për të gjetur zgjedhje. Pa diskutim që këto kërkojnë fonde,” tha Çela

Sa i takon Tiranës, Çela tha se i ka kërkuar bashkisë shesh ndërtimi. 

“Problemi më i mprehtë për disa vite do të mbetet Tirana. Nga kontaket që kemi marrë me bashkinë e Tiranës është marrë angazhimi të na sigurohet një shesh ndërtimi që të kemi një godinë të re të madhe funksionale për prokurorinë e gjykatën. Jemi në fazën e parë. Angazhimi është pro problem mbeten fondet e nevojshme për të investuar në këto godina," vijoi Çela. 

Në vlerësimin e kryeprokurorit harta e re gjyqësore po funksionon.

"Po bashkëpunojmë me ministrinë e Drejtësisë dhe KLP. Sa i takon situatës së prokurorive që kanë ndikuar nga harta gjyqësore procesi ka vijuar normalisht" tha ai

Me implementimin e hartës së re gjyqësore pati një reduktim të ndjeshëm të gjykatave dhe prokurorive dhe transferimin e punës në prokurori dhe gjykata më të mëdha të vendit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:46
Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend për vitin 2022: Gjirokastra me përqindjen më të lartë të kriminalitetit, Berati më të ultën

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela po prezanton para deputetëve të Komisionit të Ligjeve raportin vjetor "Mbi gjendjen e kriminalitetit per vitin 2022"

Përqinjdjen më të ulët të kriminalitetit e ka pasur Berati ndërkohë që përqindjen më të lartë e ka pasur qarku i Gjirokastrës.

“Në vitin 2022, përqindjen më të ulët të kriminalitetit për 100.000 banorë e ka qarku Berat, ndërsa përqindjen më të lartë e ka qarku Gjirokastër.

Sa i përket tendencës, vërehet se rritjen më të lartë e ka qarku Shkodër me 10,64 %, ndërsa qarku Berat ka koeficient të kriminalitetit nën mesataren kombëtare, që rrezulton me ulje 25,09 % krahasuar me vitin 2021," thuhet në raportin e prokurorisë

Numrin më të madh të procedimeve e ka regjistruar Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë me 33,88 % të numrit total të procedimeve të regjistruara në shkallë vendi ose me rritje 2,57 % të këtij raporti krahasuar me vitin 2021.

Lajmi ne perditesim.... 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Italia si moter: 06/06/2023 21:03

    Çfar fonde kerkoni ju qe te rini gjith diten duke pire kaceneve dhe duke mos bere detyren ? Ska fonde per ju fusni brenda personat qe shkateruan dhe shiten Shqiperine .po burgosni personat qe po e ndertojne shqiperine ,ju jeni prokuroret e plepave ska fonde per ju .ne hale te gomereve vafshi .

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

FORMACIONI ZYRTAR/ Sylvinho zgjedh 'luftëtarët', Rey Manaj lë në stol Brojën! Balliu nga minuta e parë kundër Spanjës

FORMACIONI ZYRTAR/ Sylvinho zgjedh 'luftëtarët', Rey Manaj lë në stol Brojën! Balliu nga minuta e parë kundër Spanjës