'Harta gjyqësore dështim', Xhixho: Pensionistët vdesin pa drejtësi

'Harta gjyqësore dështim', Xhixho: Pensionistët vdesin pa drejtësi

Erisa Xhixho

Zëvendëspresidentja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho, thotë se harta e re gjyqësore ka dështuar dhe nuk ka zgjidhur nevojën e qytetarëve për të marrë drejtësi.

Xhixho shtoi në konferencën për shtyp nga selia e PL-së, se nuk janë shqyrtuar një numër i madh dosjesh për çështje që datojnë nga viti 2016.

Deputetja e PL-së e mbyll duke thënë se duhet një diskutim i gjerë profesional dhe publik në mënyrë që të merren vendimet e duhura.

‘Sot, 78% e çështjeve gjyqësore janë përtej afatit të procesit të rregullt ligjor, ndërsa për të shqyrtuar një dosje, duhet katërfishi i kohës që kërkohej para implementimit të kësaj reforme.

Aktualisht, janë rreth 111 mijë dosje që nuk janë shqyrtuar fare. Gjykatat kanë mbetur ende në çështjet e vitit 2016.

 ..Minimumi rreth 12 vite për një proces që kalon në të tre shkallët e gjyqësorit.

  Pjesa më e madhe e proceseve të vonuara me vite të tëra janë çështje civile.

…. shumë pensionistë ikin nga kjo botë pa gëzuar të drejtën që u takon me ligj.

 Duhet domosdoshmërisht, një diskutim i gjerë profesional, dhe publik, në mënyrë që të merren vendimet e duhura, dhe të shpejta, duke pranuar pa paragjykim, problematikat dhe gjetjen e zgjidhjeve në mënyrë emergjente’, tha ndër të tjera zëvëndëspresidentja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sapa: 24/05/2024 05:39

  Vend i pashprese.

  Përgjigju
 • Iris: 24/05/2024 02:46

  Harta e re gjyqesore eshte vertet nje deshtim i madh,por jeni ju te PL e Rithemelimit shkaku.Pa gjykatesit e plepave dhe pa ata prokurore te korruptuar qe ju u mundesuat ekzistencen pa u hyre gjemb ne kembe per korrupsionin dhe mungesen e drejtesise e ndershkueshmerise ndaj padrejtesive e krimit,sot nuk do te kishim nevoje per Veting e si rrjedhim nuk do te kishim as vende bosh e nuk do te ishim te detyruar te mbyllnim tere ato gjykata e prokurori per mungese force punonjesish.Ju jeni fajtore.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot

Në dashuri bëni kujdes që të mos mërziteni...çfarë thonë yjet për ju sot