Betonizimi i Valbonës/ Gjykata e Lartë bllokon HEC-et e GENER 2, pranon kërkesën e banorëve dhe shoqërisë civile: Deri në një vendim të formës së prerë

TROPOJË-Valbona mund të shpëtojë nga betonizimi dhe shkatërrimi. Gjykata e Lartë ka vendosur të pezullojë sot ndërtimin e HEC-eve mbi Valbonë nga kompania GENER 2, deri kur të merret një vendim i formës së prerë për këtë çështje të rëndësishme. Gjykata e Lartë ka pranuar kërkesën për pezullimin e banorëve të 27 fshatrave të Bashkisë Tropojë, Shoqatës “TOKA” dhe Shoqatës për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Alpeve Shqiptare, duke ndaluar çdo veprim mbi Valbonë. Banorët dhe shoqatat kundërshtojnë projektin e ndërtimit të 2 hidrocentraleve Dragobia dhe Cerem në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës nga kompanitë  “GENER 2” dhe “DRAGOBIA ENERGY” të Bashkim Ulajt.

Palë në këtë proces janë edhe Ministria e Energjisë dhe Industrisë, Agjencia Kombëtare e Mjedisit, Ministria e Mjedisit, Këshilli Kombëtar i Territorit dhe Agjencia e Zhvillimit të Territorit, institucione të cilat në kohë të ndryshme kanë marrë pjesë në dhënien e lejes për ndërtimin e HEC-ve mbi Valbonë. Beteja kundër betonizimit të Valbonës ka nisur që në vitin 2015. Banorët e 27 fshatrave të Tropojës kanë denoncuar falsifikimin e procesverbaleve të konsultimit me publikun, që ishin pjesë e dokumentacionit të kompanive që morën të drejta për HEC në Valbonë. Kompanitë kanë paraqitur dokumentacion sikur banorët ishin dakord për ndërtimin e HEC-eve.

Por, banorët dhe shoqatat pretendojnë se firmat janë falsifikuar dhe se në listën e firmëtarëve kishte persona të vdekur tre vjet para përpilimit të procesverbaleve. Banorë të tjerë pretendojnë se nuk kanë firmosur kurrë. Gjykata e shkallës së parë në Tiranë rrëzoi banorët dhe vendosi në favor të kompanisë. Por, Gjykata Administrative e Apelit, në qershor të vitit 2019, vendosi të pezullonte punimet deri në një vendim të përfundimtar. Në këto rrethana ndodhi çudia. Disa javë më pas, gjyqtari Sami Ujkashi i gjykatës së shkallës së parë Tropojë vendosi të bllokonte zbatimin e vendimit të Gjykatës së Apelit për pezullimin e punimeve, duke vendosur kështu vijimin e punimeve.

Krahas betejës ligjore, që nga viti 2015 ka pasur protesta dhe rezistencë nga banorët e Dragobisë, të cilët kanë kundërshtuar ndërtimin e HEC-ve mbi Valbonë. Në disa raste janë bllokuar edhe rrugët, sidomos pas shpërthimeve të kryera prej kompanive, duke shkarkuar dëme në shtëpi dhe rrjeti elektrik. Ndërkaq, në vjeshtë e vitit 2018, grup aktivistësh ndërkombëtarë dhe banorë të luginës së Valbonës bllokuan për disa orë hyrjen e kantierit të hidrocentralit Dragobia. Megjithatë punimet vazhduan.  Parku Kombëtar i Luginës së Valbonës është një nga pikat më të bukura natyrore të Shqipërisë dhe një atraksion turistik, që çdo vit i sjell të ardhura banorëve të zonës përmes vizitorëve dhe turistëve. Parku gëzon mbrojtje të veçantë nga ligji që vitin 1996.

Vendimi i Gjykatës së Lartë për sigurimin e padisë

 

Vendimi i Gjykatës së Apelit 2018 që pezullon ndërtimin e HEC-ve në Valbonë
 

Vendimi i gjyqtarit Sami Ujkashi i shkallës së parë Tropojë që bllokon zbatimin e vendimit të Apelit (2019)

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nje keshille miqesore: 22/07/2021 20:31

  U lutem gazetareve qe ne artikuj te tille ne te ardhmen te saktesojn edhe emrin e ministrave qe ka dhene lejet/koncesionet, ne menyre qe mos te abuzohet me lloj lloj komentesh per sa u perket abuzimeve. Lexuesi duhet te informohet mbi detaje te tilla. Flm!

  Përgjigju
 • Elidon Dollapaj: 22/07/2021 10:44

  Gjykata jep vendimin per pezullimin e punimeve ndersa policia e tropojes bashk me kryetarin e bashkis se tropojes nuk marin as nje mas per ndalimin e punimeve por i lejojn te punojn edhe naten ky esht nje krim shum i madh i cili ju ka be valbones qytetit te bajramcurrit

  Përgjigju
 • vjeshta: 21/07/2021 20:32

  Uroj me gjithë zemër! Në një spital në Milano në 2008 një italian më fliste me pasion për Valbonën e aventurat me kajak që kishte përjetuar! Dhe unë krekosesha për faktin që ndodhej në Shqipëri. Po t'a takoj prapë, në k di çfarë t'i them!!!!!

  Përgjigju
 • Jok: 21/07/2021 18:28

  Car sistemi, nje gjyqtar (per me teper nga Tropoja vete) rrezon vendim apeli. Gjoja kemi edhe ligj per konsultimin publik, aty dalin ca qe kane nderruar jete.

  Përgjigju
 • kaltra: 21/07/2021 17:12

  Mbase do shpetoj edhe natyra nga hijenat e Shqiperise ....

  Përgjigju
 • LORA: 21/07/2021 16:04

  Lajm i mire. Natyra eshte e shenjte dhe u perket te gjithe brezave,qe do kalojne mbi kete toke.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: SPAK hap dosjen 'Gjiri i Lalzit': A thua nisi uragani?!

Ylli Pata: SPAK hap dosjen 'Gjiri i Lalzit': A thua nisi uragani?!