Hedhin gurin fshehin dorën...Shashka nga selia e PD-së drejt Kuvendit (VIDEO)

Edhe në këtë seancë nuk kanë munguar aktet e protestës nga PD ndaj Kuvendit. Në mungesë të një proteste si të enjtet e shkuara të rinjtë e FRPD kanë hedhur kapsolla drejt ambienteve të Kuvendit ndërsa kanë ngritur me dron dhe një banderolë me mbishkrimin “PARLAMENTI I KRIMIT”.

Opozita nuk kishte lajmëruar mbajtjen e një proteste sot para Kuvendit ku mbahej seancë plenare. Lideri demokrat Lulzim Basha ishte në Peshkopi në takime me qytetarët, e duket se energjitë opozita po i ruan për protestën e 16 marsit para Kryeministrisë. 

Por megjithatë, incidentet e vogla nuk kanë munguar. Përfaqësues të FRPD-së kanë hedhur disa shashka nga selia e PD-së, drejt Parlamentit, përmes murit ndarës mes godinës së PD-së dhe Kuvendit. Në përgjigje të këtij veprimi, forcat e policisë kanë hedhur ujë nga autoboti që ndodhej pranë portës së hekurit që ndan selinë me ambjentet e jashtme të Parlamentit. 

Gazetari i Report Tv, Elis Memelii ka raportuar se përveç kapsollëve dhe shashkave, të rinjtë e PD-së kanë hedhur edhe disa gurë, por situata është përmbyllur menjëherë dhe pas hedhjes së ujit të rinjtë janë larguar.

Edhe pse nuk ishte parlajmëruar protestë, Policia e Shtetit mori plan masash të forta duke rrethuar parlamentin. Për hedhjen e shashkave u shoqërua në polici një i ri nga FRPD-ja dhe pas marrjes në pyetje u la i lirë.

Shashkat e hedhura nga selia e PD
 

Ndërsa jashtë rrethimit të Kuvendit, nga ana e të rinjve të FRPD ishin ngjitur në mure edhe disa trakte me ironizime dhe thirrje kundër deputetëve të mazhorancës dhe deputetëve të rinj që kanë pranuar mandatin.

 


Lajmi kryesor:

Betohen 7 të rinjtë, 4 pro qeverisë/ Maliqi në karrigen e Bashës: Kryetari me mandat të dhuruar do që të bëhet kryeministër (VIDEO)


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni në strategjinë e komunikimit "po të dëgjoj" të ndërmarrë nga kryedemokrati Lulzim Basha?